10. února 2012 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Evropa může srazit růst Číny o polovinu

Recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recese | foto: Shutterstock

Evropa je v posledních měsících stále v centru pozornosti. Finanční trhy i jednotlivé státy s napětím sledují, jakým způsobem se podaří vyřešit dluhovou krizi.

Starý kontinent čeká série zásadních a obtížných rozhodnutí, která ovlivní nejen vývoj na komoditních, akciových a dluhopisových trzích, ale i osud celé globální ekonomiky. Výjimkou není ani Čína.

Mezinárodní měnový fond varuje, že případný útlum v Evropě by mohl snížit tempo růstu druhé největší ekonomiky světa až o polovinu. MMF snížil odhad růstu čínské ekonomiky v roce 2012 z 9 na 8,2 %. V případě nepříznivého vývoje by však mohl nastat propad o další 4 %.

Ze závěrů fondu je zjevné, že Evropa drží v rukou kormidlo globálního hospodářského růstu. Řešení zásadních problémů v eurozóně však stále pokulhává. Doposud zrealizované kroky evidentně mají za cíl pouze jediné, a to získat čas.

Dluh EU neklesá, ale nadále se zvyšuje. Řada zemí v eurozóně není konkurenceschopná. Bankovní sektor by byl bez pomoci ECB nesolventní. Jednotná evropská měna stojí na vratkých základech. Nekončící série zdlouhavých jednání a summitů jsou zatím spíše bezzubé.

Děravou loď drží v posledních měsících nad vodou jen masivní intervence ECB, která poskytla bankám likviditu v řádu stovek miliard eur a pokračuje v nákupech státních dluhopisů problematických zemí.

Hra o čas začala. Nezbývá než čekat. Aktuálně je zcela zřejmé jediné. Neexistuje bezbolestné řešení. Řada politiků se s tímto faktem však stále nechce smířit.

Petr Čermák, analytik Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!