29. listopadu 2012 13:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Farmy v USA prosperují

Češi si oblíbili českou zeleninu, ovoce a produkty.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi si oblíbili českou zeleninu, ovoce a produkty. | foto: Shutterstock

Zemědělství se ve Spojených státech stává po několika desetiletích opět velmi výnosnou oblastí podnikání. Tamní farmáři hlásí rekordní zisky.

Překážkou nebyly ani přírodní katastrofy a nepříznivé počasí. Největší sucho za uplynulých 50 let vyhnalo ceny pšenice, sóji a kukuřice na několikaletá maxima.

Významné byly i příjmy z pojištění úrody. Odhady ekonomů z Iowa State University počítají s růstem zisků zemědělců o 6,9 procenta.

Od roku 2006 se zisk více než zdvojnásobil. Poměr dluhů k aktivům díky tomu poklesl na hodnotu 10,2 procenta, což je nejnižší úroveň od roku 1960.

Příznivou zprávou je pro majitele farem a polí i růst cen zemědělské půdy. V Iowě, která je největším pěstitelem kukuřice a sóji v USA, vzrostla cena v uplynulém roce o 18 procent. Cenu však netlačí výše jen zájem ze strany zemědělců. Do hry vstoupil i spekulativní kapitál.

Extrémně uvolněná měnová politika centrální banky vyvolává obavy z inflace a způsobuje přesun kapitálu do reálných aktiv, mezi které patří i zemědělská půda. Prudký růst cen již začíná vyvolávat obavy z další formující se spekulativní bubliny.

Petr Čermák, analytik Colosseum

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz