9. září 2011 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Finanční trhy čelí nebývalému tlaku

Finanční krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finanční krize | foto: Shutterstock

Tři roky po pádu banky Lehman Brothers se akcie finančních společností v Evropě dostaly opět pod silný prodejní tlak. Náklady na pojištění proti nesplácení dluhů jsou v případě bank na rekordních úrovních.

Situace začíná připomínat počátek krize v roce 2008. Napětí na mezibankovním trhu roste, přičemž finanční domy na starém kontinentu jsou čím dál méně ochotné navzájem si půjčovat. Situaci zachraňuje neomezená likvidita Evropské centrální banky (ECB).

Evropský index finančních společností je na nejnižších úrovních od března 2009. Ředitel Deutsche Bank Josef Ackermann dokonce varoval, že situace začíná připomínat konec roku 2008. Dále vyzval politiky k zásahu, který by odvrátil další finanční krizi.

Nedůvěra ve schopnosti Evropy vyřešit dluhovou krizi žene výnosnosti řeckých nebo italských dluhopisů opět vzhůru. Jedinou záchranou je opět ECB, která nakupuje dluhopisy problematických zemí a snižuje tak tlak na růst výnosností. V případě řeckých dvouletých bondů ovšem nic nepomáhá a jejich výnosnost činí aktuálně neuvěřitelných 49,5 procenta.

Nervozitu na trzích podporují i poslední data o slabším hospodářském růstu v USA a v Evropě, požadavek Finů na zástavu za nové půjčky Řecku, prohra strany Angely Merkelové v zemských volbách v Německu a nejisté přísliby zadlužených zemí zavádět úsporná opatření.

Pokud se situace nezlepší, potom mohou být dopady ještě horší než v roce 2008. Mnohé státy si totiž již díky svému vysokému zadlužení nemohou dovolit zachraňovat finanční sektor. Evropa čelí další vážné hrozbě, která stojí bezesporu za pozornost.

Petr Čermák, analytik Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!