1. července 2011 13:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Kolik drží USA zlata doopravdy?

Zlato | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato | foto: Shutterstock

Cena zlata se aktuálně pohybuje blízko historických rekordů. Hranice 1500 dolarů za unci byla pokořena a žlutý kov si získává stále větší pozornost veřejnosti. Od počátku roku 2009 zhodnotila komodita přibližně o 70 procent.

Aktuálně se o rozruch na trhu postaral americký kandidát na prezidenta Ron Paul, který nevěří, že Spojené státy drží ve Fort Knoxu tolik zlata, kolik oficiálně uvádějí. Vynikající zpráva pro příznivce konspiračních teorií, kteří o podobném scénáři spekulují již několik let.

Ron Paul požaduje audit veškerých zlatých rezerv Spojených států. Naznačil, že Federal Reserve of New York (správce cca 5 procent zlatých rezerv) má možnost tajně prodávat či měnit zlato s ostatními státy, aniž by o tom kdokoliv věděl.

Navrhuje proto otevření všech trezorů se zlatem a ruční přepočítání prutů. Poslední audit byl proveden v září. Z výsledků vyplývá, že celková velikost zlatých rezerv by se měla pohybovat na úrovni 9300 tun, což odpovídá přibližně hodnotě 340 miliard dolarů. Každý zlatý prut údajně váží 27 liber.

S návrhem se okamžitě vynořila celá řada oponentů, kteří argumentují zbytečností podobného auditu a především pak jeho nákladností. Neoficiální odhady hovoří o částce v řádu desítek milionů dolarů.

Jednou z příčin takto vysoké cifry je i zkouška ryzosti veškerého zlata, s níž návrh počítá. Ať už jsme či nejsme příznivci konspiračních teorií, návrh Rona Paula je bezesporu zajímavý. Obzvláště pokud by výsledek auditu odhalil, že největší držitel zlatých rezerv na světě má ve svých trezorech mnohem méně zlata, než oficiálně uvádí.

Petr Čermák, analytik Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!