26. srpna 2011 9:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Komoditní trh se ubránil výprodeji

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

V posledních několika týdnech jsme se stali na finančních trzích svědky prudkých výprodejů, které mnohdy připomínaly vývoj po pádu banky Lehman Brothers v roce 2008.

Akciové indexy ve světě zrudly. Volatilita na trzích se dramaticky zvýšila. Investoři se zbavovali rizikových investic a přesouvali kapitál do hotovosti a bezpečných aktiv. Cena zlata se vyšplhala na nové historické maximum a překonala psychologickou hranici 1900 dolarů za unci.

Příčinou jsou obavy z výrazného zpomalení hospodářského růstu ve světě a dluhová krize v Evropě. Od počátku července ztratil americký akciový index S&P 500 více jak 16 procent, brazilský index Bovespa více jak 17 procent, jihokorejský KRX100 více jak 21 procent a německý DAX více jak 26 procent.

Jak si v tomto prostředí vedly komodity? Překvapivě dobře. Komoditní Continuous Commodity Index posílil o 3,6 procenta. Největší výprodeje zasáhly cyklické oblasti energetických surovin (ropa WTI -11,4 procenta, zemní plyn -9,8 procenta) a průmyslových kovů (měď -8 procent). Z paniky naopak těžily drahé kovy (zlato +27,6 procenta, stříbro +28,5 procenta).

Výprodeje se vyhnuly i zemědělskému sektoru. Sázka na komodity se tak ukázala být správnou volbou. Investoři s diverzifikovaným portfoliem, jehož součástí byly i komodity, nezaznamenali tak velké ztráty. Investice do reálných aktiv zůstávají i nadále zajímavé.

Samozřejmě ani ony však nejsou bez rizika. Pokud by se globální ekonomika propadla zpět do recese, potom je pravděpodobné, že by se prodejnímu tlaku nevyhnuly ani některé komodity.

Petr Čermák, analytik Colosseum