4. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Prodejte akcie a opusťte trhy

Japonská burza Tokyo Stock Exchange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská burza Tokyo Stock Exchange | foto: ČTK

Na počátku května prodejte akcie a opusťte trhy! Jedna z velmi populárních strategií na Wall Street, která se opírá o historický průzkum výkonnosti akciových trhů v jednotlivých měsících roku.

Data shromážděná v průběhu několika desetiletí ukazují, že akciové indexy dosahují v průběhu května až října mnohem horší výkonnosti než v průběhu listopadu až dubna. Jeff Hirsch ze Stock Trader’s Almanac vypočítal průměrnou výkonnost amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average v období květen až říjen (od roku 1950) na 0,3 procenta.

V následujících šesti měsících (listopad až duben) pak index ve sledovaném období zhodnotil v průměru o 7,5 procenta. K podobným výsledkům dospěl i Sam Stovall ze S&P Capital IQ, který sledoval výkonnost amerického akciového indexu S&P 500 od roku 1945. V průběhu nepříznivého pololetí akcie zhodnotily o 1,2 procenta. Od listopadu do dubna se průměrná výkonnost pohybovala na úrovni 6,9 procenta.

Bezesporu se jedná o zajímavou anomálii. Otázkou ovšem zůstává, zda by měl investor na jejím základě rozhodovat o své dlouhodobé alokaci kapitálu. Domnívám se, že nikoliv. Mnohem důležitější jsou valuace jednotlivých akcií, které v konečném důsledku v dlouhodobém horizontu rozhodují o úspěchu, či neúspěchu investice.

K výše uvedené „strategii“ mohou přihlédnout spekulanti se střednědobým investičním horizontem v řádu měsíců, kteří se velmi často snaží o časování trhů. V jejich případě nyní vstupujeme do méně příznivého pololetí, a proto bude pravděpodobně řada z nich redukovat své pozice v akciích.

Petr Čermák, analytik Colosseum