28. července 2011 8:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Stávky ohrožují produkci komodit

Důlní věž - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důlní věž - ilustrační foto | foto: Reprofoto

Odvětví těžby průmyslových kovů, drahých kovů a energetických komodit se ve světě v posledních dnech potýká s problémy. Dochází k výpadkům produkce. Příčinou jsou stávky zaměstnanců důlních společností, kteří požadují zvýšení platů.

Aktuálně jsme svědky tohoto scénáře rovnou na třech kontinentech. Cena mědi a zlata vzrostla v uplynulých dvanácti měsících o 36 procent, vzhůru míří i cena uhlí. Zisky důlních společností prudce rostou. Analytici predikují zisk největší těžařské firmy světa BHP Billiton na 22,5 miliardy dolarů.

Pozadu ovšem nezůstává ani konkurence. Úspěšného roku si všimli i zaměstnanci těžařských gigantů a chtějí se podílet na rekordních ziscích. Výsledkem jsou stávky a výpadky produkce. Do složitých jednání s odbory se musí pustit zástupci společností BHP Billiton, Xstrata nebo Anglo American. Z

aměstnanci BHP aktuálně odhlasovali prodloužení stávky v dole Escondida v Chile, který je největším dolem na těžbu mědi na světě.

Podobná situace panuje i v Austrálii a v Jižní Africe, kde stávkuje 30 tisíc zaměstnanců uhelných dolů. Největší odborová organizace v zemi požaduje po důlních společnostech růst platů o 14 procent. Producenti uhlí nabízejí růst mezd o 7 procent.

Existuje reálná hrozba, že se ke stávkujícím přidají i zaměstnanci jiných společností. Velkou neznámou je i délka stávek, a tím pádem i velikost produkčních výpadků. Výše uvedené potíže způsobují na komoditních trzích napětí a jsou pro řadu komodit podpůrným faktorem. Odrážejí se v cenách, čehož lze využít při krátkodobých spekulacích.

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz