28. července 2011 8:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Stávky ohrožují produkci komodit

Důlní věž - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důlní věž - ilustrační foto | foto: Reprofoto

Odvětví těžby průmyslových kovů, drahých kovů a energetických komodit se ve světě v posledních dnech potýká s problémy. Dochází k výpadkům produkce. Příčinou jsou stávky zaměstnanců důlních společností, kteří požadují zvýšení platů.

Aktuálně jsme svědky tohoto scénáře rovnou na třech kontinentech. Cena mědi a zlata vzrostla v uplynulých dvanácti měsících o 36 procent, vzhůru míří i cena uhlí. Zisky důlních společností prudce rostou. Analytici predikují zisk největší těžařské firmy světa BHP Billiton na 22,5 miliardy dolarů.

Pozadu ovšem nezůstává ani konkurence. Úspěšného roku si všimli i zaměstnanci těžařských gigantů a chtějí se podílet na rekordních ziscích. Výsledkem jsou stávky a výpadky produkce. Do složitých jednání s odbory se musí pustit zástupci společností BHP Billiton, Xstrata nebo Anglo American. Z

aměstnanci BHP aktuálně odhlasovali prodloužení stávky v dole Escondida v Chile, který je největším dolem na těžbu mědi na světě.

Podobná situace panuje i v Austrálii a v Jižní Africe, kde stávkuje 30 tisíc zaměstnanců uhelných dolů. Největší odborová organizace v zemi požaduje po důlních společnostech růst platů o 14 procent. Producenti uhlí nabízejí růst mezd o 7 procent.

Existuje reálná hrozba, že se ke stávkujícím přidají i zaměstnanci jiných společností. Velkou neznámou je i délka stávek, a tím pádem i velikost produkčních výpadků. Výše uvedené potíže způsobují na komoditních trzích napětí a jsou pro řadu komodit podpůrným faktorem. Odrážejí se v cenách, čehož lze využít při krátkodobých spekulacích.

Petr Čermák, analytik Colosseum

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.