29. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Úspěšné investice prvního pololetí

Světová ekonomika, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světová ekonomika, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Finanční trhy ovládla v posledních několika týdnech opět nervozita, která se tradičně projevila odklonem investorů od rizikových aktiv. Vynikající první čtvrtletí na akciových trzích vystřídala korekční fáze.

Prodejnímu tlaku neunikly ani komodity. Volatilita se zvýšila. Jakým třídám aktiv se v prvním pololetí nejvíce dařilo? Jednou z nejvýnosnějších investic byla sázka na technologické akcie ve Spojených státech. Index Nasdaq 100 posílil v průběhu uplynulých šesti měsíců o více než 13 procent.

Naopak zklamáním byl sektor energií, který propadl o více než osm procent. Při pohledu na vývoj akcií jednotlivých zemí zjistíme, že spokojeni mohou být investoři, kteří vsadili na mexické akcie či akcie ve Spojených státech.

Prudkého poklesu se naopak dočkaly španělské, italské nebo brazilské akciové indexy.
V oblibě nadále zůstaly dluhopisy, což se pozitivně odrazilo i na jejich výkonnosti. Nervozita ve druhém čtvrtletí přála americkému dolaru.

Příjemné vzpomínky na první pololetí naopak nebudou mít investoři, kteří vsázeli na růst cen komodit. Thomson Reuters / Jefferies CRB Commodity Index poklesl v prvních šesti měsících o více než deset procent.

Řada komodit (bavlna, káva Arabica, pomerančový koncentrát) poklesla o více než dvacet procent. Naopak jednou z nejsilnějších byl sójový šrot, jehož cena vystřelila vzhůru o téměř 40 procent. Populární komodity typu zlata či ropy byly pro investory spíše zklamáním.

Petr Čermák, analytik Colloseum