3. ledna 2011 9:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Výhodná sázka na komodity

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

PRAHA Investoři, kteří v průběhu uplynulého roku vsadili na růst cen komodit, mohou oslavovat. Většina titulů posílila o desítky procent. Komoditní ThomReuters/Jeffries CRB Index vzrostl o více jak 16 procent.

Z pohledu jednotlivých komodit obsadila první místo na pomyslném žebříčku nejúspěšnějších bavlna, která od počátku roku zhodnotila o neuvěřitelných 92 procent. Pomohly jí k tomu nízké zásoby, problémy s produkcí ve světě a zvyšující se spotřeba.

Druhé místo obsadilo palladium, jehož cena vzrostla o 87 procent. Na třetí příčce se umístilo stříbro, které zhodnotilo o 74 procent. Vzhůru je táhla primárně zvyšující se investiční poptávka. Z hlediska komoditních sektorů se dařilo zemědělským plodinám.

Bouřka - ilustrační foto

Cena drahých kovů stále roste

Podporovaly je nízké zásoby a výpadky produkce, které byly způsobené nepříznivým počasím. Opět se dařilo i sektoru drahých kovů. Investoři nadále spatřují ve zlatu, stříbru, palladiu a platině určitý přístav bezpečí. Ne všechny sázky na růst se však vyplatily.

Jednou z výjimek byl zemní plyn, který znehodnotil o 26 procent. Tolik k roku 2010. Rok 2011 by měl být pro komoditní sektor opět příznivý. Nadále lze však na trzích očekávat zvýšenou volatilitu, která řadě investorů zabrnká na nervy.

Petr Čermák, analytik Colosseum

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ADMINISTRÁTOR/IT APLIKAČNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč