Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Černá těžba? Proč staví golf firma na štěrkopísky, diví se Stropnický

Údajná těžba štěrkopísku v pražských Lipencích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Údajná těžba štěrkopísku v pražských Lipencích. | foto: Archiv HMP

PRAHA Náměstek pražské primátorky vylezl na dvoumetrový val a tvrdí, že při tom odhalil černou těžbu. Matěj Stropnický v rozhovoru pro Lidovky.cz líčí, jak místo stavby golfového hřiště u pražských Lipenců viděl stroje na oddělování písku od štěrku. Podle něj na to firma Prague City Golf nemá povolení.

Matěj Stropnický (SZ) začal případ prověřovat. Firma se brání. V místech buduje tři nové jamky ke stávajícímu hřišti a tvrdí, že zákon v žádném případě neporušuje. Její prohlášení najdete níže.

Na první pohled se zdá neuvěřitelné, že by vyjížďka náměstka a jeho kolegů na kolech, určená k obhlídce budoucího příměstského parku, skončila takovým odhalením. „Byla to náhoda,“ dušuje se jeden z nejvyšších politiků hlavního města.

Lidovky.cz: Vážně?

Přijel jsem v rámci svých návštěv v městských částech. Objížděli jsme lokalitu uvažovaného příměstského parku, který má ochránit lokalitu právě před těžbou štěrkopísku. Díky tomu, že návštěvy děláme na kole, jsme se dostali i do míst, kam bychom normálně nemohli.

PROHLÁŠENÍ FIRMY PRAGUE CITY GOLF

„Rozhodně se ohrazujeme proti tvrzení náměstka primátorky Stropnického, že by v pražských Lipencích docházelo při stavbě golfového hřiště k nelegální průmyslové těžbě.

Veškeré stavební aktivity probíhají na základě vydaných povolení a jsou v souladu s platnými zákony. Pan náměstek by se měl nejprve seznámit s fakty a nikoliv, aniž by tato fakta znal, vynášet kategorické soudy.“

Michal Vlček, CEO

Lidovky.cz: Vy jste tedy zastavili u valů a šli se prostě podívat, co je za nimi?

Ano. U řeky je golfové hřiště, oddělené lipovou alejí. Pak je další plocha, která byla původně loukou nebo polem a ta je obklopená valem, jakousi dvoumetrovou hradbou. Na tu jsem vylezl, chtěl jsem se na to podívat. Navíc odtamtud vyčuhovaly bagry. Pak jsme jeli dál k místu, odkud vyjížděla nákladní auta. Tam stála budka, na níž mělo být standardně podle zákona umístěné stavební povolení. Ale nebylo. Hlídač chvilku hledal v papírech, pak mi povolení dal.

Lidovky.cz: A to platilo jen pro stavbu golfového hřiště?

Stavební povolení se jmenuje Stavba tří jamek ke stávajícímu golfovému hřišti. K tomu mi hlídač ukázal ještě dodatečné povolení stavby z listopadu 2014 k provedení staveb vodních děl. U toho stálo, že stavba slouží k odvodnění a zavlažování pozemků golfového hřiště.

Lidovky.cz: Tedy to jezero, co jste nafotili uprostřed těžby štěrkopísku, mělo sloužit k tomuto účelu?

Ano, tak to stojí v tom stavebním povolení. Nemůžu v tuto chvíli říct, kdo postupoval nezákonně. Jestli stavebník, který nerespektuje dané stavební povolení, nebo stavební úřad, který se neřídí zákonem. Jedno z toho – nebo obojí – podle mě muselo nastat. Tohle přece není zavlažování golfového hřiště.

Těžba štěrkopísku v pražských Lipencích.
Těžba štěrkopísku v pražských Lipencích.

Lidovky.cz: Prostým okem tedy bylo viditelné, že nejde o stavbu golfového hřiště, ale o těžbu?

Žadatelem o tuto stavbu je společnost Prague City Golf. Samotné dílo provádí firma České štěrkopísky. Zajímalo by mě, jak tato společnost může stavět golfové hřiště.

Lidovky.cz: Budete se tedy ptát firem, jak je to možné?

Ne, budu se ptát stavebního úřadu.

Lidovky.cz: Už jste si zažádal o nějaké podklady?

Požádal jsem stavební úřad Prahy 16, pod nějž tato stavba spadá, o zaslání územního rozhodnutí a stavebního povolení, včetně toho dodatečného. Na místě jsem ofotili jen titulní stranu, abych měl základní informace. Dali jsme s panem starostou Prahy 16 podnět k zahájení místního šetření, které se odehraje příští týden. Pravděpodobně podám žádost o přezkum povolení na magistrátní stavební úřad.

Lidovky.cz: Tato stavba se sice nachází mimo městskou část Lipence, ale zaráží mě, že by si nikdo nevšiml odjíždějících kamionů s pískem.

To území je s výjimkou golfového hřiště pusté. Je to niva Berounky, kterou chceme zachovat a ochránit před těžbou. Náklaďáky odtud odjíždí polními cestami a pak se hned napojí na silniční okruh. Vůbec tedy neprojíždí městskými částmi, a proto si jich asi nikdo nevšiml. Neumím si to jinak vysvětlit.

Lidovky.cz: Dá se situace interpretovat tak, že firma spojila užitečné s užitečným a v rámci stavby hřiště vytěží štěrkopísek, který tam leží také?

Trochu se domnívám, že úvaha mohla jít tímto směrem. Celé je to zájmové území vlastníka pozemků. Na katastrálním území Zbraslav už je těžba povolená, pozemky má pronajaté firma Kámen Zbraslav. Ale u pozemků na území Lipenců řízení k těžbě neproběhlo. To musí být samostatné, podle horního zákona. Je jasné, že i v rámci stavby golfového hřiště je třeba odvézt nějakou zeminu. Ale neznamená to, že tam budou pásy, které třídí písek od štěrku. A ty tam jsou.  

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...