Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Černé ovce pracovního trhu? Manažeři ČSA. Nikdo je nechce

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Nejhůře uplatnitelní na trhu práce jsou podle českých headhunterů bývalí vedoucí pracovníci Českých aerolinií. Nemají ponětí o své vlastní ceně a jejich pracovní zkušenosti jsou jen těžko využitelné.

Největšími strašáky českých headhunterů se staly životopisy pracovníků, kteří dříve působili na vyšších pozicích v Českých aeroliniích.

Manažery z ČSA označilo za černé ovce českého pracovního trhu shodně hned několik headhunterů. Na mysli přitom měli zejména ty, kteří pracovali v aeroliniích za éry Jaroslava Tvrdíka, na trhu práce se však nedaří ani vedoucím pracovníkům z období, kdy ČSA už šéfoval Radomír Lašák.

Čtěte více:


"Ti lidé jako by žili v bublině, v jiném světě, nemají žádné představy o tom, jak to funguje v komerční sféře," říká šéf jedné headhunterské firmy, který přišel s bývalými manažery ČSA několikrát do kontaktu.

"Každý ví jaký kolaps udělali"
Jiný headhunter, který si nepřál být jmenován, je považuje za nejhůře zaměstnatelné vůbec. "Každý ví, jaký kolaps v aeroliniích udělali a kam celou tu firmu dovedli. Myslím, že jen málokdo by si je v současnosti najal," říká headhunter.

Společně s Radomírem Lašákem odešel i zbytek někdejšího vrcholového vedení. Z šesti viceprezidentů, kteří měli na starosti informační technologie, personalistiku, ekonomii, marketing, letecký provoz a techniku, si novou práci oficiálně zařídili jen dva.

Jiří Devát, bývalý viceprezident pro informační technologie, se stal spoluvlastníkem firmy Tornado Lou a Petr Pištělák, který se v ČSA věnoval marketingu, se začal zabývat poradenskou činností.
"Manažeři z ČSA" jsou na trhu práce obtížně uplatnitelní hned z několika důvodů.

Platy, o něž si při hledání nových pozic říkají, neodpovídají současné situaci. "Je také velice těžké zjistit, jaké kompetence tito lidé mají a jakou pozici v rámci organizační struktury v ČSA zastávali. I když se ptáme opravdu důkladně, nejsme schopni si udělat obrázek o tom, co přesně ve společnosti dělali," říká nejmenovaný headhunter.

"Kompetence za Tvrdíkovy éry byly rozděleny tak podivným způsobem, že nikdo pořádně nevěděl, zda může, nebo nemůže rozhodovat," řekl Lidovým novinám zdroj, který si nepřál být jmenován a v minulých letech s Českými aeroliniemi spolupracoval.

Šance? Jen ve státní správě
Vedoucí pracovníci z aerolinií navíc nemají podle personalistů nadhled a netuší, že jejich způsob práce není v komerční sféře obvyklý. Považují se za profesionály a na nižší pozice nechtějí aspirovat, věří, že jejich předchozí pracovní zkušenost z Českých aerolinií je pro zaměstnavatele dostatečně lákavá. Z pracovních pohovorů s headhuntery proto odcházejí s nepříjemnými pocity, že se je "lovci hlav" snaží vmanipulovat do pozice, která je pro ně nevýhodná.

"Myslím, že pánové najdou novou pracovní pozici nejspíš opět v nějaké podobné společnosti, případně ve státní správě," dodává zdroj LN. Jaroslav Tvrdík šéfoval ČSA v letech 2003 až 2006. Ve funkci předsedy představenstva ČSA ho vystřídal Radomír Lašák, který rezignoval na podzim minulého roku.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...