20. února 2011 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čerství absolventi mají smůlu, firmy chtějí lidi s praxí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Programuji v Javě, mám pět let praxe a hledám práci. Kdo má takový profil, nemusí si lámat hlavu, kde najít zaměstnání.

Podobně tomu bude v letošním roce i s odborníky v jiných oblastech než jen informačních technologiích. "Poptávka po odbornících roste ve všech oborech. Firmy chtějí kandidáty, kteří mají několikaletou praxi v oboru," říká Aleš Křížek, ředitel personální agentury Robert Half pro ČR.

S tím, že trh práce v letošním roce oživuje a firmy otevírají nová pracovní místa, souhlasí i další odborníci. "Zaměstnavatelé hledají nové lidi, zatím ale nezvyšují platy," říká Věra Smith, řídící partner společnosti Smith Henley Group.

Trendy na trhu práce

  • firmy začínají vytvářet nová pracovní místa
  • mzdy specialistů budou letos růst ve všech oborech
  • zaměstnavatelé budou hledat jen lidi s několikaletou praxí
  • absolventi bez praxe budou mít nadále těžké uplatnění

Zdroj: Robert Half International

Oproti tomu podle průzkumu Robert Half International si firmy nyní za kvalifikované odborníky s praxí připlatí. Zkušených kandidátů totiž bude brzy na trhu nedostatek, a kdo je bude chtít získat, musí připlatit.

"Už loni jsme poprvé po třech letech zaznamenali nárůst mezd u některých profesí," říká Křížek. Například odborníkům na správu pohledávek stouply loni platy v průměru o pět tisíc korun.

Kromě zvyšování nástupních platů budou muset zaměstnavatelé letos snížit své požadavky ve výběrových řízeních. Zdlouhavé a neefektivní nábory známé z minulého roku by měly být již minulostí.
Na první pohled pozitivní zpráva o rozhýbání trhu práce se ale netýká všech.

Čtěte také

Ačkoli budou firmy snižovat své požadavky, stále je budou zajímat jen uchazeči s praxí. Hlavně absolventi a lidi bez zkušeností v oboru se tak budou i letos potýkat s problémy při hledání zaměstnání. Firmy zatím ale nemají moc velký zájem ani o ty, kteří sice praxi mají, ale již několik měsíců jsou bez práce.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.