Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi a krize: nejvíc se bojíme zdražení jídla, dluhů a ztráty práce

Nezaměstnanost, dluhy a vysoké nájemné trápí mnoho domácností (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost, dluhy a vysoké nájemné trápí mnoho domácností (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Češi se v krizi nejvíc bojí zvyšování cen jídla, dluhů, vývoje ekonomické situace a ztráty zaměstnání. V Evropě se lidé nejvíc obávají ztráty zaměstnání, ekonomické situace, zvyšování cen energií a zdravotní péče a dluhů.

Ukázal to výzkum spotřebitelské důvěry a investičních záměrů společnosti Nielsen.

"Zatímco Evropané by v případě potřeby nejvíce šetřili na novém oblečení, značkách potravin a na zábavě mimo domov, Češi by se pokusili ušetřit na výdajích za energie. Zde se nepochybně projevuje průměrná vyšší životní úroveň EU ve srovnání s ČR," uvedla ředitelka klientských služeb společnosti Nielsen Jana Voldřichová.

ČTĚTE TAKÉ:

Černé vidění pracovní budoucnosti

Výrazně negativní ve srovnání s Evropou je v Česku vnímání vývoje pracovního trhu. Dle výzkumu mírně klesá optimismus ve vyhlídkách na nové zaměstnání. V Evropě mírně převažují pesimisté, i když jich nepatrně ubývá. Optimismus při zvážení vyhlídek na získání pracovního místa v následujících 12 měsících vyjadřuje pouze 27 procent respondentů. V Česku to lidé vidí ještě černěji - 84 procent dotazovaných hodnotí vyhlídky na získání nové práce negativně.

Co sledoval výzkum:

Výzkum spotřebitelské důvěry a investičních záměrů společnosti Nielsen je prováděn od roku 2005 a sleduje spotřebitelskou důvěru, hlavní obavy a investiční záměry mezi více než 28 tisíci internetovými uživateli v 56 zemích světa.

Na 71 procent Evropanů soudí, že se jejich země nachází v recesi. Jen 12 procent si myslí, že se situace do roka zlepší. 67 procent respondentů v ČR uvedlo, že je země v recesi, a 14 procent věří ve zlepšení situace v příštím roce.

Lidé ztrácí zájem investovat a spořit

Podle výzkumu ve druhém čtvrtletí globálně klesl zájem investovat a spořit volné peněžní prostředky. Lidé upouštějí od investic do nových technologií (-pět pct), do zábavy mimo domov (-čyři pct) a do dovolené (-tři pct). O tři procentní body se snížil zájem o spoření.

Češi jsou v porovnání s Evropany zodpovědnější. Lidé by peníze, které jim zbudou po zaplacení nezbytných nákladů, nejvíce vložili do úspor (45 pct), do penzijních fondů (34 pct) a do renovace svých domovů (33 pct respondentů).

Dvě třetiny lidí se snaží šetřit

Více než dvě třetiny globálních respondentů uvedly, že v porovnání se stejným obdobím loňského roku změnily své nákupní zvyklosti a snaží se šetřit na výdajích. Nejvíce se šetří na nákupu nového oblečení, zábavě mimo domov a výdajích na plyn a elektřinu.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!