27. února 2009 14:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi čerpají z fondů EU zoufale málo

Mohli bychom čerpat miliardy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohli bychom čerpat miliardy. | foto: ČTK

PRAHA Příjemci dotací z evropských strukturálních fondů vyčerpali jedno procento ze všech peněz určených na roky 2007 a 2008, proplaceno jim bylo zhruba 2,2 miliardy korun. Pro roky 2007 až 2013 je přitom pro Česko v EU vyčleněno okolo třičtvrtě bilionu korun. Objem dosud proplacených peněz je podle ministerstva pro místní rozvoj tak malý, že mu zatím znemožňuje hodnotit úspěšnost čerpání.

Mluvčí ministerstva Hynek Jordán nepovažuje objem čerpaných pěněz za špatný. "Uvedená částka se může zdát nízká, nicméně je třeba si uvědomit, v jakém okamžiku dochází k vyplácení prostředků přímo příjemcům. Projekt prochází několika stupni hodnocení a schvalování, podepisují se smlouvy a až teprve poté, během realizace, žádá příjemce o vyplacení peněz," řekl.

Černě nevidí stav čerpání ani odborníci. "Fakt, že většině schválených projektů ještě nebyly proplaceny peníze, není nijak tragický. Dle našich zkušeností se velká většina projektů, kterým byla přiznána dotace, podaří také v pořádku zrealizovat, a tudíž nehrozí, že by se již přiznané dotace nakonec nevyplácely, nebo musely dokonce vracet," řekl obchodní ředitel společnosti Optimus Consult & Invest Petr Pažout.

Ministerstvo na začátku února evidovalo 4427 schválených projektů v hodnotě 202,2 miliardy korun. Schvalovacím procesem stejně jako v minulých měsících neprošla ani v lednu přibližně třetina podaných projektů.

Vzhledem k tomu, že se peníze ve většině případů až zpětně, hlavním kritériem úspěšnosti zůstává jen počet schválených projektů.

Lidovky.cz, ČTK