2. dubna 2009 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi chtějí jádro, a to i voliči zelených

Jaderná elektrárna Temelín  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Již více než 70 procent občanů Česka podporuje další rozvoj jaderné energetiky v zemi a stejný podíl lidí si přeje, aby byly vybudovány další moderní jaderné bloky. Vyplývá to z březnového průzkumu společnosti STEM. Ten také ukázal, že ani sympatizanti Strany zelených, která se staví k jaderné energetice zdrženlivě, většinově proti rozvoji jaderné energie nejsou.

Zároveň podle STEM ubývá lidí, kteří se domnívají, že výrobu elektrické energie z jaderných elektráren by v Česku mohly pokrýt jiné zdroje; v současné době je to zhruba 40 procent lidí.

Jste pro rozvoj jaderné energetiky v Česku?

odpověď ano v %
2004       52
2005       54
2005       54
2006       59
2007       59
2008       67
2009       71

Otázka dalšího rozvoje české jaderné energetiky je často adresně spojována s elektrárnou v Temelíně. O jejím technickém stavu a konstrukčních principech čtyři pětiny lidí soudí, že jsou srovnatelné s jinými moderními elektrárnami ve světě.

Pro dostavbu nových moderních jaderných bloků v Temelíně se vyslovilo téměř 70 procent dotázaných. Pokud by se o tom mělo rozhodovat v referendu, skončilo by poměrem 77:23 ve prospěch dostavby, uvádí průzkum.

Ze šetření rovněž vyplynulo, že podpora rozvoje jaderné energetiky v Česku mírně roste s výší vzdělání a současně jsou výraznějšími stoupenci jádra muži.

Hlavně soběstačnost
Naprostá většina občanů požaduje, aby Česká republika byla ve výrobě elektrické energie soběstačná, a téměř 80 procent si myslí, že rozhodování o energetické koncepci by mělo zůstat výhradně v kompetenci jednotlivých států Evropské unie.

Hlasy pro energetickou soběstačnost se po letošní lednové plynové krizi, vyvolané přerušením dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do střední a jihovýchodní Evropy, podle agentury STEM ještě posílily.

Myslíte si, že je jaderná energie nahraditelná?

odpověď ano v %
2004       52
2005       50
2006       48
2007       49
2008       46
2009       42

Na konci loňského roku předložila vláda energetickou koncepci České republiky. Jde o strategický dokument zpracovávající výhled tuzemské energetiky až do roku 2050, který v současné době prochází připomínkovým řízením na jednotlivých ministerstvech.

Současně by podle premiéra Mirka Topolánka měl vzniknout návrh "programu energetické odolnosti ČR", který mimo jiné na nedávný výpadek dodávek plynu z Ruska reaguje a bude obsahovat "praktická" opatření v energetice na příštích deset let.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.