Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi chtějí žalovat rakouské finančníky v obřím vídeňském procesu

Rakouská soudkyně Andrea Humerová před začátkem procesu s Josefem Fritzlem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouská soudkyně Andrea Humerová před začátkem procesu s Josefem Fritzlem. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE / VÍDEŇ  Obchodní soud ve Vídni začal včera projednávat druhou největší hromadnou žalobu v poválečných dějinách Rakouska, která se ale nepřímo dotýká i stovek Čechů. Sdružení pro informace spotřebitelům (VKI) žaluje rakouskou pobočku největšího finančního zprostředkovatele v Evropě.

Firmy AWD údajně klamavou reklamou nalákala tisíce drobných investorů na slib absolutně zajištěných investic a přitom je připravila o miliony eur.

VKI zastupuje u soudu celkem 2500 poškozených klientů AWD, kteří měli celkem přijít o částku přes 30 milionů eur. Hromadná žaloba na rakouskou pobočku evropské jedničky v oblasti finančního poradenství může být přitom v mnohém precedentní.

Také v Česku totiž chtějí někteří klienti žalovat AWDza ztrátu svých investic, která podle nich neodpovídá míře podstoupeného rizika a spíše byla způsobena tím, že se firma o jejich peníze nestarala tak, jak slibovala. Česká pobočka firmy ale jakoukoliv spojitost s rakouskou žalobou odmítá.

Místo jistoty prázdný účet
"Někteří poradci AWD slibovali klientům, že peníze budou zajištěny stejně jako na spořitelní knížce," řekl před právníky VKI Peter Kolba. Klienti byli podle něj navíc ujišťováni, že investují prostřednictvím fondů Immofinanz a Immoeast do nemovitostí, které nikdy nemohou ztratit na hodnotě.

Přesto tisíce klientů firmy později s překvapením zjistily, že třeba z vloženého milionu jim na kontě zbylo jen dvacet tisíc. I když propad akcií byl podle AWD ovlivněn světovou ekonomickou krizí, žalobce tvrdí, že firma se o podobných rizicích vůbec nezmiňovala a slibovala naopak jistotu.

Proto právníci VKI chtějí k soudu jako svědky přivést i některé obchodní zástupce AWD. Soud bude ale v první fázi především rozhodovat o tom, zda vůbec připustí hromadnou žalobu, nebo bude na žádost AWD projednávat případ každého klienta zvlášť.

Také v Česku přitom klienti AWD uvažují o žalobě. "Obrátili se na mě už desítky zákazníků společnosti s tím, abych jim nějak pomohl. Jednomu z klientů například na účtě z původního půl milionu zůstalo patnáct tisíc," řekl už dříve jihočeský bankovní konzultant Pavel Petr.
K hromadné žalobě v Rakousku se ale podle něj Češi připojit nemohou, ta se týká pouze Rakušanů. Žalobu na AWD a fondy Immofinanz a Immoeast však podle něj připravují i některé specializované právní firmy, které tvrdí, že mohou zastupovat poškozené klienty bez ohledu na státní příslušnost.

Česká pobočka AWD se ale údajně rakouskou žalobou ani podobnými žalobami v zahraničí necítí nijak ohrožena. "Rakouská společnost se soustředila především na jednorázové investice do fondu nemovitostí Immofinanz, jehož akcie se skutečně drtivě propadly," řekl už dříve LN mluvčí AWD ČR Pavel Manhalter.

Čeští zákazníci ale podle něj dostali možnost dlouhodobých pravidelných vkladů v rozmezí deseti až patnácti let, rozložených hned do několika investičních možností.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...