14. září 2009 17:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi jsou ekonomicky svobodnější, Slovákům ale nesaháme ani po paty

Česká vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká vlajka | foto: Shutterstock

PRAHA/BRATISLAVA Česká republika si v žebříčku ekonomické svobody polepšila o devět míst na 54. příčku. Slovensko sice o šest stupňů kleslo, s 26. místem však zůstává nejlepší zemí visegrádské čtyřky.

Umístění na žebříčku ekonomické svobody

1. Hongkong
2. Singapur
3. Nový Zéland
4. Švýcarsko
5. Chile
6. USA... 
26. Slovensko
27. Německo
38. Maďarsko
54. Česká republika
74. Polsko
141. Zimbabwe

Ekonomicky nejsvobodnější zemí světa je nadále Hongkong, zatímco seznam 141 zemí uzavírá Zimbabwe. Index dnes zveřejnilo z údajů za rok 2007 sdružení Economic Freedom Network.

Hodnocení České republiky se za rok 2007 zlepšilo o zhruba 0,1 bodu na 7,09. Slovensko dostalo v indexu hodnocení 7,52 bodu, což je podle tvůrců indexu srovnatelné se zeměmi jako Německo, Island nebo Norsko.

Česku pomohla pravicová vláda, Slovensko táhla dolů levice

Česká republika si za vlády pravého středu polepšila zejména co do omezení velikosti vlády, konkrétně u výše daní a vládních výdajů. Mírně se také zlepšila situace na poli regulace úvěrů, práce a podnikání.

V hodnocení Slovenska se naopak promítly první kroky levicové vlády Roberta Fica, řekl ředitel Nadace F. A. Hayeka Martin Chren. Pokles v žebříčku podle něj zaznamenalo Slovensko například kvůli novelizaci zákoníku práce, ale i pro vyšší korupci, cenovou kontrolu nebo nižší ochranu soukromého vlastnictví.

Index ekonomické slobody sestavuje 75 nevládních organizací z celého světa pod hlavičkou Economic Freedom Network a pod vedením kanadského Fraser Institute. Dnešní zpráva je založena na posledních dostupných údajích z roku 2007. Index sleduje 42 ukazatelů v pěti oblastech - velikosti vlády, právní struktury a zajištění vlastnických práv, přístupu ke zdravé měně, svobodě zahraničního obchodu a vládní regulaci.

ČTK, Lidovky.cz