28. března 2012 7:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi jsou extrémně pesimističtí. Zemi se přitom vede dobře

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř 70 procent Čechů si myslí, že ekonomická situace země je špatná. V tom se ovšem mýlí. Česká ekonomika je na tom totiž v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie relativně dobře. Za "temné klapky na očích" vděčí Češi podle analytiků oslovených Lidovkami.cz pravděpodobně jisté formě vrozeného pesimismu.

Česko má v evropské sedmadvacítce pátou nejnižší nezaměstnanost, třetí nejnižší inflaci, jedno z nejnižších zadlužení a jako jedno z mála minulý rok hospodářsky rostlo. Míra chudoby je jedna z nejnižších celosvětově a průměrné platy i životní úroveň vytrvale rostou.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle únorového průzkumu CVVM však označilo hospodářskou situaci země 66 procent populace za špatnou, z toho 20 procent ji pokládá za "velmi špatnou" a 46 procent za "špatnou". Oproti lednu se podíl negativního hodnocení zvýšil o čtyři procenta. To odpovídá hodnocení z ekonomické krize na přelomu let 2009 a 2010.

Nejlépe Češi hodnotili tuzemskou ekonomiku v letech 2006 až 2008, kdy ji negativně vnímala jen necelá třetina populace.

Zakořeněnost pesimismu v české společnosti potvrzuje Marek Hatlapatka, hlavní analytik společnosti Cyrrus. "Jsme tradičně jedním z nejpesimističtějších národů a to i v dobách, kdy se tuzemské ekonomice daří lépe než mnohým jiným."

Politika a média podporují pesimismus

K této náladě podle Hatlapatky přispívá jak česká politická scéna, která pochmurnou náladu jen zvyšuje, tak tlak médií informující o všemožném zdražování, kterému lidé podléhají. Ekonom Miroslav Ševčík pesimismus Čechů také vysvětluje mediální masáží a neutěšenou politickou scénou.

V očekávání budoucího ekonomického vývoje jsou Češi dokonce největšími pesimisty v rámci středoevropského regionu. Zhoršení ekonomické situace předpokládají skoro tři čtvrtiny (73 procent) z nich. Nejoptimističtější jsou Poláci. Zhruba třetina očekává zhoršení a většina věří v udržení současného stavu. 

Anketa

Myslíte si, že je na tom Česko dobře?

Ano, je to zřejmé 264
Ne, je to zřejmé 353
V rámci možností se zemi daří 738
Horší už to být nemůže 78

"Realita je každopádně taková, že ekonomická situace u nás je lepší než v mnoha, ne-li většině, evropských států. Nemusíme zatím procházet tak razantními reformami, jako Řekové, Španělé nebo Portugalci a v žádném případě v našem případě nelze hovořit o krizi," dodává Hatlapatka. Podle Ševčíka můžeme za relativně uspokojivou situaci země také poděkovat tomu, že máme svou vlastní měnu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová je jiného názoru a dává Čechům za pravdu. "Mám dojem, že Češi neskočili na lep celoevropské propagandě o skvělých zítřcích a celkem racionálně dokáží situaci posoudit. Technicky vzato, česká ekonomika je již mezikvartálně v recesi, takže o skvělém růstu nemůže být ani řeč. Myslím, že ekonomická situace vskutku dobrá není," uzavírá pesimisticky. 

nevJan Nevyhoštěný, apaAnežka Palková

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz