24. srpna 2009 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi letos přivezli ze zahraničí o 40 procent méně ojetých aut

Dovoz ojetých osobních aut za sedm měsíců letošního roku klesl o dvě pětiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovoz ojetých osobních aut za sedm měsíců letošního roku klesl o dvě pětiny | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Dovoz ojetých osobních aut za sedm měsíců letošního roku klesl o dvě pětiny na 86 tisíc vozů. Nejvíce se dováží vozy značky Ford, Škoda a Volkswagen. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Jaká auta Češi letos vozí ze zahraničí

Ford                            12 700 aut
Škoda                         11 400 aut
Volkswagen                  9 800 aut
-------------------------------------------
Porsche                          114 aut
Ferrari                               18 aut
Maserati                              7 aut
Rolls-Royce                      2 auta

Podle odborníků mělo na ochlazení zájmu o importované ojetiny vliv letošní oslabení koruny k euru, zavedení poplatku při přihlášení vozidla, které neplní emisní normu Euro3 a také pokles cen nových aut.

Nejstarší vozy už tvoří jen pětinu přivezených aut

Téměř 42 procent dovážených aut z druhé ruky bylo starých pět až deset let, více než pětina byla starší. Loni tvořila auta starší deseti let 28 procent dovozu.

Dalším důvodem menšího zájmu o dovoz ojetin může být i nasycenost tuzemského trhu a nízké ceny v autobazarech. Ty byly v prvním pololetí až o třetinu nižší než loni. "Myslím si, že s ohledem na lehce rostoucí ceny nových vozů a nedostatek kvalitních zánovních ojetých vozů může být určitý tlak na mírný růst cen ojetin. Ale rozhodne trh a také vývoj ekonomiky, zejména problematika nezaměstnanosti," uvedl mluvčí sítě autobazarů AAA Auto Milan Smutný.

ČTK, Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz