22. března 2012 14:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize přeje invenci. Češi hlásili rekordně patentů

Módní doplněk zip je právě "in", od jeho vynálezu uplynulo 120 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Módní doplněk zip je právě "in", od jeho vynálezu uplynulo 120 let. |

PRAHA Češi loni přihlásili nejvíc patentů od roku 2000, kdy Úřad průmyslového vlastnictví začal jejich počet evidovat. Z předloňských 1 600 se celkový počet patentů loni zvýšil na 1 646.

Informaci přinesl server Aktuálně.cz. Počet přihlášek roste u vynálezů neboli velkých patentů nepřetržitě od roku 2008. U užitných vzorů neboli malých patentů je nárůst zaznamenán již od roku 2006. Přibylo také evropských patentů, které zahraniční firmy přihlašují pro platnost v Česku.

Tempo růstu u domácích přihlášek údajně zpomalilo, avšak podle Úřadu průmyslového vlastnictví na přelomu roku zase nabralo dech. U evropských patentů přihlašovaných v tuzemsku naopak růst zrychlil.

Pokles tempa růstu může mít několik příčin. "Může být zaviněn třeba i časovými posuny v ukončování výzkumných projektů nebo obchodními zájmy firem. Ze zkušenosti víme, že obdobné situace vznikají v řadě zemí," sdělil ředitel kanceláře Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Dvornák.

Trend registrace vynálezů roste

Nejnovější statistiky přihlašování za únor 2012 naopak ukazují, že bylo podáno nejvíce přihlášek vynálezů i užitných vzorů za posledních několik let. Za letošní únor Češi podali 144 přihlášek vynálezů oproti 101 loňským a 138 předloňským. "Prostě se trend ukáže až později a jeví se, že bude spíše pozitivní," uvedl Dvornák.

Někteří vědci si ale stěžují, že nárůst patentů je dán také nekoncepčností dotační politiky vlády a že firmy si často za státní příspěvek přihlašují k ochraně hlouposti. Peníze pak podle nich chybí v základním výzkumu. Zvláště malé firmy naopak v současné "znalostní ekonomice" považují státní podporu patentů za klíčovou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.