21. února 2011 18:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi mizí pod hladinou půjček a hypoték. Dražeb bude čím dál tím více

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Potíže lidí i firem se splácením půjček nebo hypoték se budou letos dál zvětšovat. Z dražebních kanceláří zaznívá očekávání, že letos se o několik desítek procent zvýší počet takzvaných nedobrovolných dražeb, tedy těch, které se provádějí na návrh věřitele.

Podle odhadů jich letos proběhne přes tisíc, což by znamenalo více než dvacetiprocentní nárůst oproti loňskému roku.

"Růst počtu dražeb na návrh věřitele bude pokračovat. Letos čekám asi 20 až 30procentní navýšení proti loňskému roku," předpokládá Libor Nevšímal, obchodní ředitel významné dražební společnosti Naxos. V dražebních nabídkách přitom budou oproti minulému roku přibývat hlavně menší objekty.

"Trend menších dražeb bude patrně pokračovat. Větší areály se draží nyní třeba jen jednou za rok. Je ale možné, že se to mírně změní a budou se dražit objekty po firmách, které skončily v konkurzu," domnívá se Josef Machů ze společnosti Prokonzulta, která je třetím největším dražebníkem v Česku.

Zároveň se ukazuje, že i v případě dražeb developerských projektů mají investoři zájem hlavně o menší projekty s několika desítkami bytů. Mamutí zástavby se stovkami bytů, které se dostanou do dražby, si dnes investory hledají hůře.

Také realitní kanceláře počítají s tím, že bude přibývat jejich obchodů kvůli zvětšujícímu se počtu lidí, kteří mají problémy se splácením hypoték a dalších půjček. Chystají se proto letos klást větší důraz na výkupy a dražby nemovitostí, jak nedávno uvedl například ředitel společnosti AAAByty.cz Otakar Šmíd.

V loňském roce vzrostl počet dražeb provedených na návrh věřitele na 785, což znamenalo téměř dvojnásobek oproti předchozímu roku. Rostl také celkový počet dražeb, stejně jako hodnota draženého majetku a výnosů z dražeb.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!