Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi nakupovali firmy v zahraničí ve velkém. Báli se levicové vlády

Daňový ráj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový ráj | foto: Shutterstock

PRAHA Zájem Čechů o koupi zahraniční společnosti na klíč stále stoupá. Do konce května nakoupili v cizině 916 takovýchto firem, v porovnání s loňskými daty za pět měsíců jde o nárůst o 325 procent. Za vzrůstajícím zájmem o zahraničí stály i obavy podnikatelských kruhů o výsledek v květnových volbách.

Vyplývá to z informací společnosti Smart Companies, která se zabývá zakládáním, prodejem a následnou správou společností po celém světě.

Čtěte také

"Hlavním důvodem pro zřízení zahraniční společnosti a samotný zájem o ně v prvních měsících 2010 byl u podnikatelských kruhů strach z výsledků voleb na konci května 2010," uvedl obchodní ředitel Smart Companies Vítězslav Hruška. To je proti roku 2009 výrazná změna, neboť loni jednoznačně převažovaly důvody spojené s finanční krizí a optimalizace výrobních nákladů. Obavy z budoucího vývoje tak nutily podnikatele zvažovat možnosti anonymizace vlastnictví, daňové plánování a s tím spojené daňové výhody proti ČR, dodal.

Vede Malta a Kypr
Mezi nejoblíbenější zahraniční destinace v prvních měsících roku 2010 patřily Malta, Kypr, Nizozemsko, Seychely a Britské Panenské ostrovy coby zástupci takzvaných offshore lokalit. Proti srovnatelnému období v roce 2009 se v prvních pěti měsících roku 2010 zvedl zájem českých firem o těchto pět lokalit na téměř sedminásobek, když za leden až květen 2010 to bylo 692 klientů.

Více než 15 procent zákazníků nakupuje předzaložené firmy na Kypru. Pro koupi firem v Nizozemsku mluví prestiž, kvalitní právní zázemí a daňové výhody a rozhodne se pro ně více než deset procent zákazníků. Velmi významně roste zájem o firmy na Maltě, zatímco offshorové lokality Seychely a Britské Panenské ostrovy zůstávají stálicí.

Dalšími cílovými zeměmi jsou Bulharsko s levnou a kvalifikovanou pracovní silou a Ukrajina, která v letošním roce disponuje mnoha investičními příležitostmi.

"Pro druhou polovinu roku 2010 očekáváme, že se české společnosti více zaměří na expanzi do východní Evropy a dále pak do jihovýchodní Asie a dřívějších asijských republik Sovětského svazu. Hybným motorem těchto nových akvizic bude především levnější pracovní síla, nikoli už strach z levicové vlády v dalším volebním období," komentoval očekávané trendy Hruška.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?