24. března 2009 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi nakupují, jak kdyby krize nebyla

V maloobchodě se nejvíce dařilo potravinám a tabáku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V maloobchodě se nejvíce dařilo potravinám a tabáku. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Očištěné tržby maloobchodních prodejců meziročně vzrostly o více než dvě procenta. Kromě automobilů, tak Češi nakupují více, než minulý rok, kdy na domácím trhu nebylo o ekonomické krizi ani slyšet. V maloobchodě se nejvíce dařilo potravinám a tabáku, naopak automobily se prodávaly více než o desetinu méně. Sezonně neočištěnná data jsou ale podstatně horší, maloobchodní tržby podle nich meziročně poklesly o 3,3 procenta.

Sezónně očištěné tržby v maloobchodě v lednu meziměsíčně vzrostly o dvě procenta; meziročně se zvýšily o 2,3 procenta. Na lednový růst nejvíce působily lednové slevy, na které si letos lidé počkali a nakupovali opravdu ve velkém.

"Vysvětlením může být poměrně rychlý mezd v závěru loňského roku. Zde se projevil příznivý vliv zavedení stropů na sociální pojistné a „optimalizace“ výplaty odměn a bonusů," vysvětluje David Marek ze společnosti Patria.

V dalších měsích by se ale vývoj měl výrazně zhoršit. "Výhled do dalších měsíců zůstává negativní. Je otázkou času, než se rychle stoupající nezaměstnanost a šetření na mzdách projeví ve výdajích domácností a maloobchodních tržbách. Řady nezaměstnaných se letos mohou zvýšit o 150 tisíc osob, průměrná mzda poroste jen minimálně, dodává Marek..

Rostly tržby v lékárnách, drogeriích a sportu

Nejvíce rostly tržby v lékárnách a drogerii, a to o jedenáct procent. Stejným tempem sel zvýšily i tržby v prodejnách určených pro sport a volný čas. "Slevy v kombinaci s dobrým zimním počasím, které přálo sportům, způsobily, že tžby v prodejnách se sportovním zbožím trhaly rekordy," vysvětluje ředitelka statistiky obchodu ČSÚ Alena Hellerová.

Naopak negativně tržby ovlivnil prodej zboží pro domácnost, jako je například elektronika. Tento vývoj odpovídá klesajícímu zájmu o hypotéky. Lidé si již v takové míře nezařizují domácnosti. "Někteří se bojí o svou budoucnost, někteří mají nižší příjmy a někteří čistě spekulují na ještě nižší ceny. Sečteno a podtrženo, boom na trhu nemovitostí je pryč a s ním skončil zájem i o zařízení nemovitostí," říká ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

O neočištěnná data, která neberou v potaz počet pracovních dnů, se zajímají především finanční trhy. Vzhledem k tomu, že ekonomové předpokládaly pokles ještě o půl procenta větší, i pro ně jsou dnešní výsledky na úrovni tříprocentního poklesu spíše pozitivní.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!