16. prosince 2012 17:44, aktualizováno  18:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi začali nakupovat vánoční dárky ve velkém, utrácí více než loni

Češi začali nakupovat vánoční dárky, třžby obchodních domů stoupají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi začali nakupovat vánoční dárky, třžby obchodních domů stoupají. | foto: Lidové noviny

PRAHA Tržby tuzemských obchodníků o třetím adventním víkendu vzrostly proti minulému týdnu až o desítky procent. Lidé kromě potravin začali ve velkém nakupovat vánoční dárky, výrazně rostly i prodeje hraček. Ve srovnání s loňským rokem nakupovali lidé srovnatelně nebo dokonce více, Vyplývá z vyjádření obchodníků. Sobotní návštěvu obchodů přitom negativně ovlivnilo nepříznivé počasí.

"Tento víkend potvrdil, že s blížícími se svátky lidé začali nakupovat opravdu ve velkém. A i když se na sobotě opět podepsalo počasí, tak prodeje jsou ve srovnání s minulým týdnem výrazně vyšší a dosahuji úrovně loňské stříbrné neděle," řekl mluvčí obchodního řetězce Tesco Jan W. Dvořák.

Pětinový nárůst tržeb hypermarketů

Kdy nakupujeme vánoční dárky?

Desetina Čechů nakupuje vánoční dárky až na poslední chvíli.

Největší část zákazníků (62 procent) je vybírá v předstihu a začíná s předvánočními nákupy již v říjnu nebo listopadu.

Atraktivním obdobím pro nakupování je také doba po vánočních svátcích. Na 44 procent spotřebitelů v souvislosti s pořízením vánočních dárků uvažuje o možnosti využití povánočních výprodejů.

Tržby hypermarketů Globus vzrostly proti předchozímu víkendu zhruba o pětinu, uvedl mluvčí řetězce Libor Tomáš. "Už je vidět, že zákazníci začínají nakupovat na Vánoce," podotkl s tím, že prodeje jsou srovnatelné jako loni. Podle Tomáše je patrný především nárůst prodejů hraček, ale také textilu, jehož předvánoční výprodej řetězec spustil. V sobotních dopoledních hodinách se přitom podle něho na návštěvnosti obchodů projevilo deštivé počasí se silným náledím.

Nakupujeme více než loni touto dobou

"Tento týden je překvapivě dobrý, dokonce lepší než stejný adventní týden před rokem," uvedla mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert Judita Urbánková. Na odbyt jdou kromě potravin především knihy, sportovní oblečení nebo elektronické hračky.

Celoroční spotřebitelská poptávka je přitom letos slabší než loni, spotřebitelé podle čísel Českého statistického úřadu šetří i na potravinách.

Lidovky.cz, ČTK

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz