Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi nejsou vynálezci. V podaných patentech zaostáváme za sousedy

Laboratoř (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Ačkoli se počet patentů v Česku stále zvyšuje, v počtu patentových přihlášek domácí vynálezci podle Českého statistického úřadu za ostatními evropskými státy nadále zaostávají. Za posledních deset let sice podali u Evropského patentového úřadu 1211 patentových přihlášek, jde však o 0,09 procenta z celkového počtu přihlášek.

Například na konci loňského roku zaznamenal v organické chemii Úřad průmyslového vlastnictví přes čtyři tisíce platných patentů. Jen loni jich udělil 741. Významný podíl mají patenty u lékařských, zubních a hygienických přípravků.

Meziročně se zvýšil počet patentových přihlášek z high-tech oborů, a to o 36 procent díky mikroorganickému a genetickému inženýrství. Tvoří více než polovinu. Naopak českého majitele mají až 95 procent platné užitné vzory, k nejvýznamnějším oborům patří stavby a doprava a skladování.

Patenty v Česku

Za posledních 19 let bylo v Česku uděleno pro tuzemsko téměř 55 tisíc patentů. Ke konci loňského roku jich platilo ještě 30,6 tisíce. Evropské patenty ověřené pro Česko tvoří až 75 procent. V Česku patří více než polovina platných patentů podnikům. Nejvýznamnějším regionem z hlediska počtu patentových ochran je stále Praha.

Češi se podle statistivkého úřadu nacházejí v počtu podaných patentových přihlášek hluboko pod průměrem celé evropské osmadvacítky. A to i přesto, že počet patentových přihlášek oproti roku 2004 u evropského úřadu dvakrát vzrostl.

Například Rakušané podali v posledních deseti letech u Evropského patentového úřadu téměř 15 tisíc přihlášek a Němci dokonce téměř 256 tisíc. Loni nahlásily české subjekty u evropského úřadu 14 patentů na milion obyvatel, evropský průměr je přitom 129 přihlášek/milion obyvatel.

Patenty v Česku? Německé

Výrazně ubylo patentů od tuzemských přihlašovatelů. Ještě v roce 1995 se podíleli 44 procenty na udělených patentech v Česku, loni však pouze osmi procenty. Nejvíce patentů v Česku od roku 1995 bylo uděleno výzkumníkům z Německa, a to 16,3 tisíce, z nichž 57 procent stále platí.

Z platných patentů v Česku mělo ke konci loňského roku pouze 7,6 procenta české přihlašovatele. Zahraniční získali za posledních 19 let téměř 49 tisíc patentů.

Statistiky také ukázaly, že patenty jsou doménou mužů. "Pouze 8,6 procenta platných domácích patentů vytvořily ženy," uvedl Eliáš. Více jich pocházelo z veřejných výzkumných institucí, u nichž jsou autorem až ze 20 procent ženy.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...