Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi nejsou vynálezci. V podaných patentech zaostáváme za sousedy

Laboratoř (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Ačkoli se počet patentů v Česku stále zvyšuje, v počtu patentových přihlášek domácí vynálezci podle Českého statistického úřadu za ostatními evropskými státy nadále zaostávají. Za posledních deset let sice podali u Evropského patentového úřadu 1211 patentových přihlášek, jde však o 0,09 procenta z celkového počtu přihlášek.

Například na konci loňského roku zaznamenal v organické chemii Úřad průmyslového vlastnictví přes čtyři tisíce platných patentů. Jen loni jich udělil 741. Významný podíl mají patenty u lékařských, zubních a hygienických přípravků.

Meziročně se zvýšil počet patentových přihlášek z high-tech oborů, a to o 36 procent díky mikroorganickému a genetickému inženýrství. Tvoří více než polovinu. Naopak českého majitele mají až 95 procent platné užitné vzory, k nejvýznamnějším oborům patří stavby a doprava a skladování.

Patenty v Česku

Za posledních 19 let bylo v Česku uděleno pro tuzemsko téměř 55 tisíc patentů. Ke konci loňského roku jich platilo ještě 30,6 tisíce. Evropské patenty ověřené pro Česko tvoří až 75 procent. V Česku patří více než polovina platných patentů podnikům. Nejvýznamnějším regionem z hlediska počtu patentových ochran je stále Praha.

Češi se podle statistivkého úřadu nacházejí v počtu podaných patentových přihlášek hluboko pod průměrem celé evropské osmadvacítky. A to i přesto, že počet patentových přihlášek oproti roku 2004 u evropského úřadu dvakrát vzrostl.

Například Rakušané podali v posledních deseti letech u Evropského patentového úřadu téměř 15 tisíc přihlášek a Němci dokonce téměř 256 tisíc. Loni nahlásily české subjekty u evropského úřadu 14 patentů na milion obyvatel, evropský průměr je přitom 129 přihlášek/milion obyvatel.

Patenty v Česku? Německé

Výrazně ubylo patentů od tuzemských přihlašovatelů. Ještě v roce 1995 se podíleli 44 procenty na udělených patentech v Česku, loni však pouze osmi procenty. Nejvíce patentů v Česku od roku 1995 bylo uděleno výzkumníkům z Německa, a to 16,3 tisíce, z nichž 57 procent stále platí.

Z platných patentů v Česku mělo ke konci loňského roku pouze 7,6 procenta české přihlašovatele. Zahraniční získali za posledních 19 let téměř 49 tisíc patentů.

Statistiky také ukázaly, že patenty jsou doménou mužů. "Pouze 8,6 procenta platných domácích patentů vytvořily ženy," uvedl Eliáš. Více jich pocházelo z veřejných výzkumných institucí, u nichž jsou autorem až ze 20 procent ženy.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?