4. července 2013 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi nekupují nová auta, padající prodeje zachraňují firmy

Výroba modelu Superb v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba modelu Superb v Kvasinách. | foto: Škoda Auto

PRAHA Více jak polovinu aut prodaných letos v Česku koupily firmy. Podle údajů Svazu dovozců automobilů prodej osobních aut v první půli letošního roku klesl o 14 procent na 80 818 vozů. Červnové registrace se propadly o pětinu.

Podle tajemníka svazu Pavla Tunkla stojí za červnovým propadem především letošní povodně a také vyšší prodeje v loňském roce, kdy se lidé obávali problémů s přihlašováním kvůli červencovému přechodu na nový registr vozidel.

Čekání na nové škodovky

Nejprodávanější značkou byla tradičně Škoda Auto. Její odbyt ale poklesl kvůli náběhu výroby nových modelů o 18 procent na 23 826 vozů a tržní podíl se snížil pod 30 procent na 29,5 procenta.

Následuje Hyundai s poklesem o pět procent na 8067 aut a třetí skončil Volkswagen, kterému se snížil odbyt o dvě procenta na 7670 vozů.

Celkově se na prvním pololetí podle analytiků PwC negativně podepsala ekonomická recese a s tím související opatrnost domácností i firem. K oživení by mělo dojít ve druhém pololetí. Za celý rok pak předpovídají pokles o deset procent.

Nejvíce zákazníci kupovali malé a mini vozy, které měly téměř čtvrtinový podíl. Následuje nižší střední třída s 23 procenty. Celkem 27 procent vozů bylo v provedení kombi a 19 procent hatchback nebo liftback.

Nejprodávanějším modelem byla Škoda Octavia s 8210 vozy, druhá skončila Fabia s 5430 prodanými vozidly a na třetí místo se dostala letošní novinka Škoda Rapid s 3417 auty. Následuje Hyundai i30 a VW Golf.

Fiat se vyšvihl díky poště

  • Prodej lehkých užitkových vozů poklesl o 11 procent na 5123 vozů. Na první místo se díky velké zakázce pro Českou poštu dostala značka Fiat s 1036 vozy, následuje Volkswagen se 759 prodanými auty a Ford, který prodal 728 aut.
  • Registrace nákladních aut se zvýšily o dvě procenta na 3683 vozů. Nejprodávanější byly značky DAF, Mercedes-Benz a MAN.
  • Prodej autobusů klesl o tři procenta na 376 vozidel. Vede SOR před Irisbusem a Solarisem.
  • Prodej motocyklů rostl o necelé jedno procento na 9657 strojů. Díky nové možnosti řídit skútry do 125 ccm s řidičským průkazem na automobil vzrostl odbyt v této kategorii o 27 procent. První Honda prodala 1733 strojů, druhá skončila značka Maxon s 650 motocykly a třetí Yamaha s 535 stroji.
Lidovky.cz, ČTK