Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli zákazu prodeje o svátcích klesají tržby i v jiné svátky, stěžují si obchodní řetězce

Supermarket(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarket(ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Zákaz prodejů o některých státních svátcích negativně ovlivňuje i tržby o svátcích, kdy povinně zavřeno není. Zákazníci regulaci nerozumí a je pro ně matoucí. Vyplývá to z ankety mezi obchodními řetězci. Negativně se na tržbách podepisuje zejména uzavření obchodů o Velikonočním pondělí, Velikonoce představují druhý vrchol prodejů po Vánocích.

Společnost Ahold dlouhodobě poukazuje na nejednoznačnost a nadbytečnost tohoto omezení prodeje. Podle mluvčího Jiřího Marečka se více než rok od zákazu potvrzuje pravdivost tohoto tvrzení. „Obchodníci zákonitě pociťují tuto regulaci na tržbách, a to i ve svátky, kdy povinně zavřeno není, protože zákazníci se v omezení neorientují a na nákup jich přijde méně. Prodeje zboží a vše, co je s nimi v dodavatelském řetězci spojeno, jsou bohužel nižší i v tyto svátky,“ dodal Mareček.

Letos to bude podruhé, kdy bude zavřeno na Velikonoční pondělí. „Lze očekávat, že se stejně jako u jiných svátků, kdy je zavřeno, prodeje přesunou na dny před a po tomto svátku. Celkově to ale nevyrovná propad, který bude uzavřením obchodů způsoben,“ dodal Václav Koukolíček z řetězce Tesco.

Podle Asociace českého tradičního obchodu omezení prodejní doby zákonem vylučuje rovné podmínky pro podnikání v maloobchodě. Ta považuje za diskriminační hranici 200 m2, která umožňuje provoz pouze prodejnám pod tuto mez. „V praxi to však znamená poškození českých nezávislých obchodníků, neboť pod tuto mez spadají především asijští prodejci, zatímco mnoho jen o trochu větších samoobsluh musí zavřít,“ řekl předseda asociace Zdeněk Juračka.

Velké obchody musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu vztahuje i na bazary, zastavárny a výkupny odpadu.

Zrušit zákon chce u Ústavního soudu skupina senátorů. Podle odborářů v maloobchodu by se omezení prodeje ve velkých obchodech, které nyní platí o sedmi státních svátcích, mělo rozšířit na všech 13 svátků. Zákon se podle odborů osvědčil, obavy z propouštění se nenaplnily, také maloobchodní tržby meziročně neklesly. Zákazníci si rychle zvykli a zaměstnanci zejména řetězců jsou velmi spokojení.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Pronájem, byt 2+kk, 58 m2, Krnov, ul. Dělnická
Pronájem, byt 2+kk, 58 m2, Krnov, ul. Dělnická

Dělnická, Krnov - Pod Bezručovým vrchem, okres Bruntál
12 000 Kč/měsíc

Najdete na Lidovky.cz