Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Většina Čechů nechce, aby počet žen ve vedení firem diktovala EU

Manažeři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažeři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Více než polovina Čechů odmítá povinné kvóty na počty žen ve vedení firem. Zavést povinnost zaměstnávat 30 procent žen v řídících orgánech firem zvažuje Evropská unie. S tímto krokem by podle průzkumu souhlasilo jen 19 procent Čechů.

Vyplývá to ze studie společnosti KPMG, jejíž součástí byl výzkum veřejného mínění agentury Ipsos.

ČTĚTE TAKÉ:

Češi mají vžitou nedůvěru k uměle zaváděným pravidlům

56 procent populace by kvóty stanovující počty žen v řídících funkcích nezavádělo. Téměř čtvrtina na tuto otázku nemá vyhraněný názor nebo je to nezajímá. Dotazované ženy se k názoru zavedení genderových kvót stavěly pozitivněji - souhlasilo by s nimi 23 procent. Mezi muži by zavedení kvót podpořilo jen 14 procent.

Ve vedení firem v Česku je osm procent žen

"Průzkum jasně potvrzuje vžitou nedůvěru Čechů k uměle zaváděným pravidlům, která by zvýhodňovala určitou skupinu obyvatel před jinou," uvedla k výsledkům Blanka Dvořáková z KPMG.

Zpráva uvádí, že dosáhnout požadovaného podílu žen ve vedení tuzemských podniků by bylo problematické. V představenstvech firem žebříčku Czech Top 100 totiž figurují ženy jen z osmi procent, ve vrcholovém managementu evropských podniků jich je 12 procent. "Tradiční doménou něžného pohlaví je zdravotnictví, kde se v Česku daří mezi muži prosadit více než čtvrtině.

Hranici deseti procent překročily ženy překvapivě také v odvětví IT a technologií. Nejhůře si vedou technické obory jako doprava či petrochemie, kde je žen ve vedení jen okolo čtyř procent," uvedla Dvořáková.

Kvóty na počet žen ve vedení firem už v některých zemích existují

Kvóty na počet žen ve vedení společností už v některých evropských zemích existují. Jako první s nápadem přišlo v roce 2003 Norsko, které zavedlo 40procentní kvótu. Příští rok by chtěl stejného poměru mužů a žen dosáhnout Island, v roce 2015 Španělsko a za další dva roky Francie.

Studie mapovala zastoupení žen v Czech Top 100 firmách v první polovině roku 2012. Výzkum veřejného mínění realizovala agentura Ipsos a zúčastnilo se ho 503 respondentů.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.