Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi opět cvrnkají kuličky. Jejich prodej zažívá renesanci a roste

kuličky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy kuličky | foto: Lidovky.cz

Praha Cvrnkací kuličky, se kterými si vždy na jaře hrálo už mnoho generací dětí, přežily nástup moderních druhů zábavy a zažívají v Česku renesanci. Prodejci hlásí rostoucí poptávku po skleněných kuličkách.

Nyní to ovšem není zábava jen dětí. Kuličky hrají také muži v nejlepších letech, kteří si našli nový druh zábavy a původně dětskou hru povýšili na sportovní disciplínu.

Vyšší poptávku po skleněných kuličkách hlásí společnost Ginzel z Loděnice u Berouna, která původně prodávala pouze skleněné kuličky určené pro technické účely. Před dvěma roky ale do své nabídky zařadila i cvrnkací kuličky. A byl to zřejmě chytrý krok. Ty se totiž nyní na obratu firmy podílí několika procenty a poptávka se podle jednatele společnosti Martina Ginzela stále zvyšuje.

"Našimi zákazníky jsou ve větší míře tatínkové dětí, kteří si vzpomněli na jednu z klasických zábav svého mládí a kupují tyto kuličky pro své dorůstající ratolesti. Podle našich informací hledají možnost, jak odtrhnou své dítě od počítače a přimět ho, aby si také šlo hrát ven na čerstvý vzduch," vysvětluje Ginzel.

Český kuličkový svaz odhaduje, že v Česku jsou už stovky aktivních hráčů kuliček, kteří se pravidelně zúčastňují turnajů. Mnoho lidí pak cvrnká do kuliček jen tak pro zábavu. "Registrovaných nyní máme 17 klubů, které fungují po celé republice. Věk hráčů kuliček se pohybuje od 15 do 60 let," řekl jeden ze spoluzakladatelů svazu a jeho prezident Petr Šejba.

Cvrnkací kuličky prodávané na tuzemském trhu pocházejí většinou z dovozu.

"Byť jsme sklářská velmoc, nejvýhodnějším řešením pro nás bylo to, že jsme získali zastoupení pro ČR a Slovensko od největšího světového výrobce cvrnkacích a dekoračních kuliček, firmy Mega Marbles z Mexika, jejichž kuličky prodáváme," podotkl Ginzel, jehož firma vyrábí pouze speciální kuličky pro závodníky na turnaji. "Jsou vyrobeny z extra skloviny a broušené na přesnou kulatost," podotkl Ginzel.

Navzdory rostoucímu zájmu obchodní řetězce cvrnkací kuličky do své nabídky zatím nezařadily. "Největší podíl cvrnkacích kuliček prodáme prostřednictvím našeho internetového obchodu www.sklenene-kulicky.cz. Významná je rovněž aktivní spolupráce s Českým kuličkovým svazem, jehož cestou se také realizuje nemalý objem prodeje," uvedl Ginzel, podle kterého lze kuličky sehnat v několika specializovaných prodejnách zaměřených na předměty pro volný čas.

Zřejmě definitivně ale skončila éra tradičních hliněných kuliček, které před rokem 1989 chrastily v plátěném pytlíku nejednoho dítěte. Hliněné kuličky se v Česku před rokem 1989 vyráběly v Rakovníku, poté jejich produkci převzal jeden soukromník, který ale v roce 2006 výrobu "hliněnek" ukončil. Hráči hliněným kuličkám vyčítali jejich špatnou přesnost a náchylnost na vlhké podloží. "Hliněné kuličky občas z nostalgie používá pouze jeden náš kolega," podotkl Šejba.

Cvrnkání do kuliček není finančně náročným druhem zábavy. Cena sady 21 skleněných kuliček se v případě firmy Ginzel pohybuje od 40 do 92 korun.

Společnost má v nabídce 39 barevných variant kuliček. "Největší zájem je o tzv. duhovky, tedy čiré kuličky s barevnou kombinací uvnitř. A také o všechny druhy kuliček, kde je výrazný kontrast zvolené barevné kombinace. Zde si zákazníci vybírají opravdu podle toho, které barvy mají rádi," dodal Ginzel.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...