1. února 2011 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi opouštějí hospody a slaví více doma, Budvar reaguje menšími sudy

Pivní sudy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivní sudy | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Budějovický Budvar od února nově nabízí světlý a tmavý ležák Budweiser Budvar v malých sudech s objemem 20 litrů. Dosud je pivovar používal pro dodávky nealkoholického piva.

Informoval o tom mluvčí pivovaru Petr Samec. Menší sudy by mohli využít především majitelé restaurací, které se potýkají s dlouhodobým poklesem spotřeby čepovaného piva nebo lidé, kteří pořádají různé oslavy v soukromí.

Čtěte více:


V Česku totiž řadu let klesá průměrná výtoč piva v restauracích. Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací ČR pro deník MF Dnes uvedl i další důvody snížené výtoče piva v hospodách: "Spousta lidí si akce, které byly dříve v restauracích, pořádá ve své režii." Obliba malých sudů piva či balení v PET lahvích je tak v Česku čím dál tím větší.

Zatímco v roce 2005 se v průměrné české provozovně prodalo za měsíc 22,6 hektolitru čepovaného piva měsíčně, loni to bylo 18,8 hektolitru. Průměrná výtoč se jen v roce 2010 meziročně snížila o čtyři procenta.

"Očekáváme, že menší sudy osloví i majitele restaurací zaměřených na kvalitní gastronomii nebo kavárny. Tam jsme dosud kvůli menší spotřebě dodávali jen pivo v láhvích," uvedl vedoucí oddělení tuzemského prodeje Budějovického Budvaru Martin Horejš.

Malé sudy o objemu 20 litrů dodávají zejména malé pivovary, nabízí je například třeboňský Bohemia Regent.

ČTK, Lidovky.cz