3. listopadu 2010 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi pijí ekologicky, preferují točené pivo. Ve světe je to unikát

Pivo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PLZEŇ Český pivní trh patří díky druhům používaných obalů k ekologicky nejohleduplnějším na světě. Zhruba polovina veškerého piva se prodá ve stoprocentně recyklovatelných sudech a 40 procent ve vratných půllitrových lahvích.

 Zhruba stejné podíly mají všechny české pivovary. Podle studie Beverage Can Makers Europe 2009 a analýz největšího českého pivovaru Plzeňský Prazdroj se tak tuzemský trh výrazně liší od zahraničí včetně zemí nejbližších sousedů.

Čtěte více:

Podíl čepovaného piva v ČR je podle svazu pivovarů a sladoven dlouhodobě nejvyšší na světě. Pivovary v sousedním Německu, které má stejně jako Česko vysokou spotřebu piva, ho prodají v sudech 40 procent. "Nerezové sudy jsou stoprocentně recyklovatelné a mají dlouhou životnost.

Například Plzeňský Prazdroj otočí jeden sud na domácím trhu v průměru skoro desetkrát za rok," řekl ČTK mluvčí Prazdroje Jiří Mareček, podle něhož je životnost těchto obalů při dobrém zacházení prakticky neomezená. Sudy jsou navíc lehké a velké a tedy dopravně úsporné.

Podíly typů balení na světovém trhu trhu s baleným pivem podle prodaných objemů (v procentech):

 Obal  Česko  Velká Británie  Švédsko Polsko Rakousko a Švýcarsko Rusko, Ukrajina, Kazachstán, Pobaltí
sklo
vratné
80 11  40 44 35
sklo nevratné 11 29  6 24 3
plechovky 6 70  82  53 32 14
PET lahve 3 1 1 1 0 48

Zdroj: Beverage Can Makers Europe 2009 a Plzeňský Prazdroj

Desetinu čepovaného piva vozí Prazdroj v cisternách a přečerpává ho do pivních tanků, jimiž dnes vybavil téměř 600 restaurací. Pivovar má dále v oběhu přes 100 milionů vratných lahví, tedy v balení respektovaném jako šetrné k životnímu prostředí. Každá lahev se "otočí" více než pětkrát za rok. Po ukončení životnosti se všechny lahve recyklují.

V zahraničí jsou poměry obalů k životnímu prostředí méně příznivé, například v Německu je podíl čepovaného piva 40 procent. Vyplývá to ze studie Packaging - Berverages: Euromonitor from trade sources/national statictics.

V jiných zemích jako je Polsko nebo Maďarsko patří přibližně polovina pivního trhu plechovkám. Ve Švédsku a Velké Británii se podíl piva v plechovkách pohybuje dokonce kolem 70 procent. Slovensko naopak, podobně jako Rusko, zaznamenává velký růst obliby piva v PET lahvích, toto balení tam má už patnáctiprocentní podíl.

Lidovky.cz, ČTK

Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním
Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním

Jak jsem rodila druhé dítě jen 16 měsíců po prvním.

Najdete na Lidovky.cz