18. března 2010 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi pijí méně piva, hospody padají jedna za druhou

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba každá desátá hospoda v Česku byla nucena během posledního roku zavřít. Propad na trhu hlásí i tuzemské pivovary. Důvodem je stále se snižující spotřeba piva v zemi kvůli hospodářské krizi.

"Hospody padají jedna za druhou, dopady krize se plně projevují teprve nyní. Je to nejtěžší doba, kterou jsem ve svém podnikání zažil," přiznává Alex Novanský, majitel baru Zlatá hvězda poblíž Václavského náměstí v Praze.

Ke zvýšení tržeb podle něho nepřispěla ani únorová olympiáda ve Vancouveru. Podobné akce přitom v minulosti pravidelně zvyšovaly zisky barů a hospod, ve kterých fanoušci sledovali sportovní přenosy.

"Ve skutečnosti nám únorové tržby propadly, a tak jsme byli nuceni snížit cenu dvanáctky o 30 procent, abychom splnili výtoč nasmlouvanou s pivovary a nemuseli jim platit penále. V současnosti tak pivo prodáváme skoro s nulovou marží," zoufá si barman.

Pivovar (ilustrační foto)

Další ránu majitelům hospod uštědřil stát. Od počátku roku došlo k navýšení daně z přidané hodnoty o procento a spotřební daň z piva vzrostla o 33 procent. "Provozovatelům restaurací tak rostou náklady a při klesající poptávce se dostávají do krizové situace. Zhruba 8 až 10 procent hospod bylo nuceno během uplynulého roku zavřít," řekl prezident Asociace hotelů a restaurací Pavel Hlinka.

Skutečnost, že Češi pijí stále méně piva, pociťují i pivovary. Jejich prodeje loni po letech růstu klesly. "Očekáváme, že se loni trh propadl asi o 4,5 procenta. Další pokles čekáme i letos," řekl Jan Veselý, předseda České asociace pivovarů a sladoven.

Jak pivovary řeší klesající spotřebu piva ? Přečtěte si v dnešním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!