13. března 2015 14:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi pijí radši tuzemská vína než zahraniční, spotřeba stále roste

Pro slámová vína je typický vysoký zbytek přírodního cukru, obvykle nižší obsah... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro slámová vína je typický vysoký zbytek přírodního cukru, obvykle nižší obsah... | foto: Anna VavríkováMAFRA

BRNO Lidé v České republice preferují moravská a česká vína, považují je za kvalitnější než dovozová. Jsou také ochotni si za ně připlatit. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Vinařského fondu. Ještě před několika lety byla přitom situace zcela opačná.

Podle šéfa Vinařského fondu Jaroslava Machovce průzkum přinesl historicky nejpozitivnější pohled spotřebitelů na moravská a česká vína. Souvisí to mimo jiné s kampaní Vína z Moravy, vína z Čech. Průzkum přichází v době, kdy stát zvažuje regulaci v oblasti obchodu se sudovým vínem.

Tuzemská vína preferuje 58 procent konzumentů. Většina je upřednostňuje i v případě, kdy jsou dražší než dovozová. Ještě v roce 2006 považovalo moravská a česká vína ve srovnání se zahraničními za kvalitnější pouhých 15 procent konzumentů vína.

Pijeme více a více

Spotřeba vína v ČR dlouhodobě roste. Aktuálně činí zhruba 20 litrů na osobu ročně. Většina vína se ale do ČR dováží. „Je skoro jisté, že se Česká republika nestane v dohledné době vinařsky soběstačnou,“ uvedl Jaroslav Machovec.

Podle průzkumu vztah lidí k tuzemským vinařům zlepšil například seriál Vinaři. Alespoň jeden díl vidělo 55 procent populace. Respondenti, kteří seriál sledovali pravidelně, deklarovali zlepšení postoje k vinařům v 41 procentech případů.

Spousta půdy pro vinaře

Většina tuzemských vinic je na jižní Moravě. Kraj se chystá podpořit jejich obnovu i novou výsadbu. Ke konci loňského roku dosahovala osázená plocha vinic v Česku 17 611 hektarů, plocha zrušených, takzvaně vyklučených vinic činila 70,9 hektaru. 

Plochy s právem na opětovnou výsadbu dosahovaly téměř 656 hektarů. Státní rezerva, teda plocha nových vinic, kterou by mohli moravští a čeští vinaři hypoteticky vysadit dosahuje téměř 1300 hektarů.

Podle záměru EU od příštího roku zanikne státní rezerva na výsadbu. Vinař, který bude chtít sázet novou vinici bude muset požádat o povolení. Každý členský stát bude moci navýšit ročně plochy svých vinic o jedno procento, to v případě České republiky představuje necelých 180 hektarů.

Aktuálně se v ČR řeší i nová legislativa k obchodu s vínem. Svaz vinařů odhaduje, že stát přijde v důsledku černého trhu s vínem ročně zhruba o 2,5 miliardy korun. Nezdaněno končí zhruba 100 milionů litrů vína ročně. Sudové víno se v Česku prodává na zhruba 30.000 místech. Podle svazu by měl místa stát regulovat.

Lidovky.cz, ČTK

Pronájem, Byty 2+kk, 53,14 m2. Kralupy nad Vltavou - Lobeček
Pronájem, Byty 2+kk, 53,14 m2. Kralupy nad Vltavou - Lobeček

Cesta brigádníků, Kralupy nad Vltavou - Lobeček, okres Mělník
13 000 Kč/měsíc