Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České odbory v Amazonu neprorazily. Máme zaměstnanecká fóra, hájí se firma

V distribučním centru Amazonu ve středočeské Dobrovízi pracuje na 3000 lidí, před Vánoci to však může být i dvojnásobek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V distribučním centru Amazonu ve středočeské Dobrovízi pracuje na 3000 lidí, před Vánoci to však může být i dvojnásobek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Striktní pracovní podmínky jsou jedna z věcí, které se celosvětově pojí s největším internetovým obchodem Amazon. Zaměstnanci jeho českého skladu, který zásobuje mimo jiné pro firmu klíčový německý trh, by proto rádi založili odbory. Pokusy ale opakovaně za záhadných okolností ztroskotaly. Odborové svazy situaci považují za kritickou, firma přitom odmítá, že by vzniku odborů bránila.

„Několikrát se na nás obrátili zaměstnanci Amazonu a měli zájem o založení odborové organizace. Poskytli jsme jim servis, vyslechli jejich problémy a udělali s nimi první kroky k založení odborové organizace. U tohoto to vždy skončilo,“ řekla LN předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová.

„Zaměstnanci buď byli nadále nedovolatelní, anebo pokud se nám je povedlo kontaktovat, řekli, že již o založení odborů nemají zájem, případně jsme se dozvěděli, že u firmy skončili.“

Tři odvážlivci

Pouze v závěru loňského roku se podařilo skupince techniků založit základní organizaci pod záštitou Odborového svazu dopravy. Ta však zatím prochází nutným legislativním procesem, nemá stanovy ani kolektivní smlouvu a nezastupuje širší skupinu zaměstnanců, nýbrž jen tři „odvážlivce“, kteří chtějí především lepší plánování směn. Ani ti však na dotazy LN dosud neodpověděli.

Odpor proti odborům je přitom dalším, čím je Amazon ve světě známý. Svazy v jednotlivých zemích na to upozorňují i odbory AFL-CIO z USA, kde se Amazonu podařilo odborová hnutí prakticky vymazat. Před otevřením skladu u středočeské Dobrovíze, kde běžně pracují 3000 lidí (v­ hlavní nákupní sezoně i dvojnásobek), to koneckonců potvrdil i­ tehdejší šéf evropských operací Amazonu Tim Collins, když uvedl, že nevidí v Česku potřebu pro zakládání odborových organizací.

„Máme demokraticky zvolená zaměstnanecká fóra, která zájmy našich zaměstnanců reprezentují. Jejich zástupci se pravidelně potkávají s managementem a výsledkem jsou významné dohody se skutečným dopadem na pracovní prostředí,“ tvrdí HR ředitel pro střední a východní Evropu Karel Foltýn. Jakou právní oporu zaměstnanecké fórum má, však nezodpověděl.

Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi.
Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi.

Podle oslovených zaměstnanců by odbory v prostředí neustále se zvyšujících požadavků a někdy až absurdních pravidel na pracovišti, o nichž se před Vánoci na vlastní kůži přesvědčil v utajení i­ reportér LN, byly vítané. Firma ale prý vytváří nepříjemné tlaky.

„Je těžké založit tu odbory. Oslovování musí probíhat tajně, lidé mají strach, někteří zase donášejí,“ řekl LN jeden z pracovníků distribučního centra Amazonu, který se o ustanovení odborů ve firmě neúspěšně pokoušel a přál si proto zůstat v anonymitě. Poukázal přitom na to, že většina lidí do Dobrovíze dojíždí ze severozápadu Čech, kde je situace na trhu práce horší než v jiných krajích.

Ohledně odborů firma narazila jako první v Německu, kde se jim dostává velkého respektu ze strany tamní vlády. Německý svaz Ver.di už má na kontě několik stávek, které výrazně ovlivnily evropské podnikání amerického gigantu, a podařilo se mu vyjednat zvýšení minimální mzdy, která byla v německých skladech podprůměrná, i když stále více než dvakrát vyšší než v Česku.

„Amazon pro nás po svém příchodu do Německa představoval velký problém. Bojovali jsme a­ výsledkem toho je větší spokojenost zaměstnanců i zaměstnavatele a­ korektní vztahy,“ pochvaluje si Thomas Voss ze svazu Ver.di, který na základě vlastních zkušeností pořádá pro odborové svazy z­ okolních zemí odborné semináře.

Polská mise nevyšla

Prorazit s odbory se podle německého příkladu nakonec povedlo v­ Polsku. Tamní aktivističtí odboráři dokonce chtěli vznik odborů v Česku podpořit a uspořádali zájezd do Čech.

„Poláci vystoupili, začali rozdávat letáčky, ale než došli k budově, už je ochranka tlačila zpátky do autobusu,“ vzpomíná dnes už bývalý pracovník středočeského skladu.

Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi.

Amazon odmítá, že by fóra suplující hlas tisíců tuzemských pracovníků vznikla poučením z vývoje v Německu, kde se zaměstnancům sdruženým v odborech dostalo poměrně silného postavení.

„Filozofii zaměstnaneckých fór jsme začali uplatňovat okamžitě po zahájení provozu našich center v Česku nezávisle na dění v zahraničí,“ tvrdí Foltýn s tím, že lidé v­ českých distribučních centrech patří mezi nejspokojenější zaměstnance firmy v Evropě.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!