25. ledna 2011 15:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi propadli internetu v mobilu, používá jej každý pátý

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto: Shutterstock

PRAHA E-mail, přístup na Facebook nebo zprávy v mobilu, to vše se stává pro Čechy stále větší samozřejmostí. Datových služeb od mobilních operátorů totiž využívá stále víc lidí.

Přestože volání a další hlasové služby u všech operátorů zatím vedou, podíl těch nehlasových se stále zvyšuje. V roce 2009 využívalo internet v mobilu zhruba 31 procent majitelů mobilních telefonů, toto číslo rychle roste.

Například u O2 surfovalo v roce 2008 přes mobil 212 tisíc majitelů telefonů. Loni už to bylo 800 tisíc lidí. Podobný vývoj hlásí i další operátoři. 

Počty klientů s internetem v mobilu

Odborníci z oblasti telekomunikací to přičítají zejména stále větší oblibě takzvaných chytrých telefonů. Jejich majitelé totiž stále častěji používají různé aplikace a internetové služby za pohybu.

"Jen loni v září vzrostl prodej mobilního internetu ve srovnání se začátkem roku o 253 procent," říká mluvčí O2 Blanka Vokounová. Nejvíc podle ní využívali surfování v mobilním telefonu lidé v Praze.

T-Mobile eviduje stejně jako O2 800 tisíc uživatelů internetu v mobilu, Vodafone pak proti roku 2009 zvýšil počet těchto zákazníků dvojnásobně. "Datové služby Vodafonu pravidelně využívá více než 500 tisíc zákazníků," potvrzuje Alžběta Weinfurtová z Vodafonu.

Vzrůstají tržby datových služeb

To, že se internet přesouvá na displeje mobilů, dokazují i zvyšující se podíly datových služeb na tržbách operátorů. "V roce 2008 činil podíl datových služeb na celkových tržbách 24 procent. Loni to pak bylo třicet procent," počítá Vokounová a dodává, že O2 chce navíc tento týden představit nové datové tarify, které by měly zájem zákazníků o internet v mobilu ještě zvýšit.

Mapy v mobilu

Novinku v oblasti mobilních služeb pak tento týden představí i T-Mobile. "Oblast datových služeb totiž vnímáme jednoznačně jako velmi perspektivní," potvrzuje mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Mobilní internet podle ní využívají čeští zákazníci nejčastěji ke čtení e-mailů. To je stejné jako v roce 2009.

Tehdy podle výzkumu agentury Mediaresearch využívalo internet v mobilu ke stahování e-mailové korespondence 82 procent uživatelů mobilních datových služeb.

Každý den přibývají 2 miliony mobilních připojení

V roce 2009 se však výrazně zvedlo procento uživatelů, kteří přes mobil navštěvují sociální sítě, jako je Facebook nebo Twitter. "Další věcí, kterou si zákazníci v mobilu prohlížejí, je zpravodajství," dodává Kemrová.

Obliba surfování po internetu v mobilním telefonu však není typická jen pro Česko. V průběhu loňského roku překonal celosvětový počet vysokorychlostních připojení k internetu půl miliardy a do konce roku by se mělo toto číslo ještě zdvojnásobit.

Každý den navíc po celém světě přibývají dva miliony mobilních připojení. Do roku 2020 tak má dle odborných studií být online celkem 50 miliard mobilních zařízení.

Petra Tesařová