8. února 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi rádi kradou firemní data. Stačí jim USB nebo mobil

Počítačová kriminalita | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová kriminalita | foto: Shutterstock

PRAHA Zlodějům pomáhá rozvoj přenosných technologií i nedostatečná ochrana dat.

Firemní data, moje data, myslí si mnoho lidí v Česku. Téměř polovina zaměstnanců zejména malých a středně velkých firem uvádí, že by si v případě odchodu ze zaměstnání vzalo důvěrné firemní informace s sebou. Vyplývá to ze statistik softwarové firmy GFI.

Rizika spojená s únikem dat navíc stoupají úměrně tomu, jak rychle roste počet zařízení připojitelných do sítě. Dostatečně velkou datovou kapacitu mají už i běžné mobilní telefony. "Právě smartphone je mimo jiné jedním z výměnných paměťových zařízení, přes které se dají jakákoliv data lehce odcizit," říká ředitel pro rozvoj a strategii společnosti GFI Software Martin Říha.

"Zaměstnanci nejčastěji odcizí informace, které mohou využít ve svém budoucím povolání. Obvykle se jedná o obchodní kontakty a know-how, jakým jsou metodiky, výrobní plány a podobně," říká David Cón z konzultantské firmy KPMG.

Počítačová kriminalita - ilustrační foto

Firmy v současné době věnují stále více pozornosti počítačové bezpečnosti. Nakupují antivirové a antispamové programy nebo filtry e-mailu. Na nekontrolované používání USB disků nebo chytrých telefonů však podle odborníků zapomínají.

Statistiky však ukazují, že lidé si data na soukromé disky "zálohují" již před vyhazovem. Podle GFI by si firemní informace uložilo jako pojistku pro případ propuštění 39 procent zaměstnanců. "Tyto případy se v Česku skutečně stávají, dost často je však teprve takový incident impulsem, aby se dotyčná organizace začala bezpečností dat vážně zabývat," potvrzuje Říha.

Riziko krádeže dat bezprostředně ohrožuje každou firmu. Zcizené informace mohou poškodit dobré jméno firmy, sloužit k získání konkurenční výhody nebo ke spekulacím na finančních trzích. Nejvíce ohroženy bývají právě firmy, které podnikají ve vysoce konkurenčním prostředí, ale například i banky nebo pojišťovny.

USB porty se sice dají blokovat, ale problém je dle odborníků v tom, že ne každý operační systém to umí efektivně. Navíc ve chvíli, kdy se zaměstnavatel rozhodne USB disky blokovat, bude muset například řešit, jaký typ zařízení bude možné připojit nebo kdo bude moci požádat o výjimku a podobně. Pokud se však chce firma chránit před tímto typem krádeže efektivně, je potřeba zavést kombinaci více opatření. "Jedná se o takzvanou Data Leakage Protection," vysvětluje Cón a dodává, že prevence zahrnuje například řízený přístup k datům, monitorování aktivit pracovníků na síti i na internetu a technologie pro ochranu dat na počítačích nebo výměnných médiích. "Cenová náročnost se pohybuje od pár desítek tisíc po miliony korun," doplňuje Cón.

Různých možností ochrany dat využívá podle odborníků zejména finanční sektor. "Pro používání USB flash disků, stejně jako pro využívání ostatních paměťových médií, máme nastavená interní pravidla," potvrzuje například Jan Solnička z ČSOB a dodává, že oprávnění využívat USB má jen určitá část zaměstnanců.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!