7. října 2010 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi se báli o svůj eidam, Brusel ho však nezakázal

Eidam... Nebo ne?! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eidam... Nebo ne?! | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská unie dnes schválila nová chráněná zeměpisná označení EU pro sýry eidam a gouda vyráběné v Nizozemsku. Proti nizozemské žádosti v minulosti vystupovali vedle výrobců z jiných zemí i Češi. Obávali se, že by takové rozhodnutí mohlo ohrozit výrobu těchto sýrů v Česku. Nic takového ale podle diplomatů nehrozí.

České mlékaře rozhodnutí EU přesto příliš nepotěšilo. "Dnešní rozhodnutí v žádném případě neznamená konec českého eidamu a goudy.Sýry s označením eidam a gouda se mohou na území Evropské unie dále vyrábět," řekl agentuře diplomatický zdroj obeznámený s výsledkem jednání zvláštního výboru pro zeměpisná označení.

Nová chráněná označení se týkají pouze sýrů, které budou vyrobeny v Nizozemsku. Ty pak budou moci nést označení Eidam Holland a Gouda Holland.

 

Čtěte také

Češi bojují o eidam. Tvrdí, že sýr není jen holandský

"My bereme rozhodnutí komise na vědomí. Nejsme z toho nadšeni. Obáváme se, že by tím v budoucnu Holandsko mohlo získat větší konkurenční výhodu," řekl Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského.

Česká republika nebyla v odmítání snahy nizozemských sýrařů získat chráněné označení zdaleka sama. Námitky proti návrhu v minulosti vznesli také němečtí, rakouští či slovenští výrobci. S úsilím sýrařů z Nizozemska nesouhlasili navíc také mlékaři z některých mimoevropských zemí.

V rozhodnutí je podle diplomatů jasně uvedeno, že pouhé názvy eidam a gouda nelze přímo chránit, protože už běžně "zdomácněly". Nemělo by tak hrozit, že by mohlo být v budoucnu zakázáno používání samotných názvů eidam či gouda.

Čeští mlékaři podle Kopáčka poukazovali na to, že nizozemské sýry nevykazují výjimečnou vlastnost, která by je odlišovala od eidamských sýrů vyráběných v jiných zemích včetně České republiky.

"Technologie výroby je dnes stejná všude ve světě," uvedl. "My vůbec nezpochybňujeme, že ty výrobky vznikly v Holandsku. Výrobek za léta svého rozšíření však natolik zdruhověl, že nemá právo nést toto označení," podotkl Kopáček.

Připomněl, že právo nosit chráněné označení mají běžně pouze regionální speciality, které se svými vlastnostmi výrazně odlišují od výrobků z jiných oblastí. Sýry eidamského typu v Česku vyrábí zhruba patnáctka mlékáren.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.