Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi se báli o svůj eidam, Brusel ho však nezakázal

Eidam... Nebo ne?! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eidam... Nebo ne?! | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská unie dnes schválila nová chráněná zeměpisná označení EU pro sýry eidam a gouda vyráběné v Nizozemsku. Proti nizozemské žádosti v minulosti vystupovali vedle výrobců z jiných zemí i Češi. Obávali se, že by takové rozhodnutí mohlo ohrozit výrobu těchto sýrů v Česku. Nic takového ale podle diplomatů nehrozí.

České mlékaře rozhodnutí EU přesto příliš nepotěšilo. "Dnešní rozhodnutí v žádném případě neznamená konec českého eidamu a goudy.Sýry s označením eidam a gouda se mohou na území Evropské unie dále vyrábět," řekl agentuře diplomatický zdroj obeznámený s výsledkem jednání zvláštního výboru pro zeměpisná označení.

Nová chráněná označení se týkají pouze sýrů, které budou vyrobeny v Nizozemsku. Ty pak budou moci nést označení Eidam Holland a Gouda Holland.

 

Čtěte také

Češi bojují o eidam. Tvrdí, že sýr není jen holandský

"My bereme rozhodnutí komise na vědomí. Nejsme z toho nadšeni. Obáváme se, že by tím v budoucnu Holandsko mohlo získat větší konkurenční výhodu," řekl Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského.

Česká republika nebyla v odmítání snahy nizozemských sýrařů získat chráněné označení zdaleka sama. Námitky proti návrhu v minulosti vznesli také němečtí, rakouští či slovenští výrobci. S úsilím sýrařů z Nizozemska nesouhlasili navíc také mlékaři z některých mimoevropských zemí.

V rozhodnutí je podle diplomatů jasně uvedeno, že pouhé názvy eidam a gouda nelze přímo chránit, protože už běžně "zdomácněly". Nemělo by tak hrozit, že by mohlo být v budoucnu zakázáno používání samotných názvů eidam či gouda.

Čeští mlékaři podle Kopáčka poukazovali na to, že nizozemské sýry nevykazují výjimečnou vlastnost, která by je odlišovala od eidamských sýrů vyráběných v jiných zemích včetně České republiky.

"Technologie výroby je dnes stejná všude ve světě," uvedl. "My vůbec nezpochybňujeme, že ty výrobky vznikly v Holandsku. Výrobek za léta svého rozšíření však natolik zdruhověl, že nemá právo nést toto označení," podotkl Kopáček.

Připomněl, že právo nosit chráněné označení mají běžně pouze regionální speciality, které se svými vlastnostmi výrazně odlišují od výrobků z jiných oblastí. Sýry eidamského typu v Česku vyrábí zhruba patnáctka mlékáren.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...