Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi se bojí o práci. Ale stěhovat se?

Čechům se za prací stěhovat moc nechce. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čechům se za prací stěhovat moc nechce. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Češi jsou ochotni čelit hrozbě nezaměstnanosti tím, že by pracovali za méně peněz či mimo svůj obor, jejich neochota stěhovat se za prací ale navzdory dopadům hospodářské krize přetrvává.

Ukázal to dubnový průzkum agentury STEM, v němž ochotu stěhovat se za prací do jiného regionu vyjádřilo 38 procent dotázaných. Mimo svou kvalifikaci přitom bylo ochotno pracovat 85 procent pracujících a nižší mzdu by při hrozbě ztráty místa přijalo 78 procent lidí.

Mladí svobodní muži jsou ochotnější

Přestěhovat se za prací do jiného města či obce v jiném kraji je únosnější pro muže než pro ženy. Odhodlanější se stěhovat za prací jsou také mladí lidé do 30 let, s rostoucím věkem ochota přestěhovat se za odpovídajícím zaměstnáním klesá.

Významnou roli hraje i rodinný stav - ze svobodných osob ekonomicky činných žijících bez partnera by se bylo ochotno stěhovat 62 procent, z lidí žijících s partnery 48 procent a z ekonomicky aktivních žijících v manželském svazku 26 procent, ukázal průzkum.

V posledních dvou letech se podle průzkumu obava lidí z nezaměstnanosti mírně zvyšuje, jejich přístup k tomu, jakým způsobem hrozbě ztráty práce čelit, se ale nemění.

"Z dlouhodobého pohledu bylo jedinou výraznější změnou to, že od roku 2009 se poněkud zvýšil podíl ekonomicky aktivních lidí, kteří by vzali i hůře placenou práci. Podíl lidí, kteří by se za prací byli ochotni vystěhovat do jiného kraje, je v podstatě stabilní, letošní podíl kladných odpovědí je naopak podprůměrný," komentoval výsledky STEM.

Příčin tohoto stavu je podle agentury STEM několik. Jednou z nejsilnějších je patrně vázanost k rodinnému nemovitému vlastnictví. Vedle toho je trh s byty a domy v Česku málo flexibilní a levné byty jsou zpravidla tam, kde není práce. "Svou roli hraje asi i širší zázemí, posilující se zejména po založení rodiny (přátelé, školky, školy)," uvedl STEM.

STEM průzkum provedl v první dubnové dekádě a informace čerpal z odpovědí 1286 respondentů.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...