27. srpna 2013 10:09, aktualizováno  12:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi se vrátí do Egypta, cestovky už se nepokojů nebojí

Sfinga, která se nachází pár desítek metrů od pyramidy, představuje ležícího... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sfinga, která se nachází pár desítek metrů od pyramidy, představuje ležícího... | foto: Alexandr Bílek

PRAHA Cestovní kanceláře Fischer, Alexandria a Blue Style obnovují letecké zájezdy do Egypta, uvažuje o tom i Čedok. Reagují tak na zmírnění napětí ve velkých egyptských městech, klid v letoviscích a zájem klientů. Česká diplomacie však zatím nemění svoje doporučení turistům, aby do Egypta nejezdili.

První klienti CK Fischer odletí ve čtvrtek 5. září do Marsá Alam, další v neděli 8. září do Hurgady. CK Alexandria plánuje obnovení letů do Egypta na 16. září. Jde o letoviska Hurgada a Marsá Alam.

"Většinu z klientů, kteří měli zakoupený zájezd s odletem 5. a 8. září, jsme telefonicky kontaktovali a přes 80 procent z nich mělo zájem letět. Zbylým klientům jsme bezplatně změnili destinaci nebo vrátili peníze," uvedl mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

Stanovisko ministerstva zahraničních věcí, které nadále nedoporučuje cestovat do Egypta, vnímá CK Fischer jako preventivní a ze strany státního úřadu pochopitelné. Podle společnosti jsou ale turistická letoviska bezpečná.

Do Egypta znovu začíná létat také cestovní kancelář Blue Style, obnoví letecké zájezdy do letovisek Marsá Alam a Hurgada. První plánovaný let se uskuteční 5. září, uvedl Martin Slaný z CK Blue Style.

Naopak cestovní kancelář Čedok lety do Egypta obnoví až v závislosti na místní situaci. Marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha však očekává, že by se tak mohlo stát již v průběhu září.

ČTĚTE TAKÉ:

"Naše doporučení se nemění," uvedla v úterý mluvčí ministerstva Johana Grohová. Ministerstvo chce podle ní počkat na to, co se v Egyptě bude dít v pátek, kdy tam bývají demonstrace. Situaci pak diplomacie vyhodnotí počátkem příštího týdne.

"Řídíme se mimo jiné názorem britského ministerstva zahraničí, které vždy přísně dbá na bezpečnost svých občanů, a přesto před cestami do letovisek nevaruje. Britské cestovní kanceláře, včetně velkých hráčů jako Thomas Cook nebo Thomson dál do Egypta létají," doplňuje Osúch.

Mírnější upozornění má podle něj i německé ministerstvo zahraničních věcí. Z Německa do Egypta i tak dál létají například cestovní kanceláře FTI a Schauinsland nebo z Polska cestovní kanceláře Rozpone či Travel Alventus.

Podle Asociace cestovních kanceláří ČR přímořská letoviska v Egyptě nejsou vnitropolitickou situací v zemi nijak zasažena. Chod letovisek a jednotlivých hotelů není nijak negativně ovlivněn. Stanovisko ministerstva zahraničních věcí podle místopředsedy asociace Jana Papeže představuje doporučení, nikoli zákaz cestování.

"Cestovní kanceláře mají plné právo se takovým doporučením řídit nebo neřídit. Je třeba rozhodnutí CK plně respektovat, protože jej činí profesionálně a s plným vědomím míry rizik," uvedl Jan Papež.

Milionové ztráty

Zájezdy do letovisek u Rudého moře zrušily velké české cestovní kanceláře kvůli zhoršení bezpečnostní situace a doporučení ministerstva zahraničí 16. srpna. Od pondělí tak nemají tuzemské cestovky v letoviscích u Rudého moře žádné turisty. Všech 5000 dovolenkářů odvezly domů, některým i zkrátily pobyt.

Exim tours v minulém týdnu urychlila stahování českých turistů z Egypta v obavě z dalších nepokojů. Jen repatriační lety přišly společnost na 10 milionů korun.

Ztráty tuzemských cestovních kanceláří dosáhnou kvůli rušení zájezdů do Egypta desítek milionů korun. Charterový dopravce Travel Service přijde na tržbách asi o půl miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!