Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi si lockdown pořádně osladili. Obchodníci s cukrem během koronavirové krize zažívají zlaté časy

Cukr. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Původní zpráva
Praha - Rostoucí obliba domácího pečení nebo hromadění zásob trvanlivých potravin v první vlně pandemie, to vše mělo vliv na zvýšenou spotřebu cukru v loňském roce. Podle obchodníků prodeje narostly o desítky procent, vyšší poptávku zaznamenaly i cukrovary.
  5:00

Cukr zažívá od začátku koronavirové krize zlaté časy. Zákaznické chování se během loňského roku proměnilo a řetězce zaznamenaly výrazně větší zájem, než je běžné. Vzrůstající tendenci přisuzují jednak skupování trvanlivých potravin na počátku pandemie, ale také oblibě domácího pečení. Tím si lidé krátí volný čas v době zavřených hospod a kulturních zařízení a také ve snaze ušetřit peníze za to, co si mohou levněji (a lépe) upéci sami. A pobyt v karanténě si loni dokázali pořádně osladit.

Covidu v Česku nahrává i obezita. U nemocných jsou přebytečná kila problém, více se dusí

„V loňském roce jsme zaznamenali zvýšený zájem o cukr v měsíci březnu a říjnu, tedy na začátku první a druhé vlny pandemie. Celkově byl zájem o cukr v obchodním roce 2020, tedy od března loňského roku do února letošního, v průměru o 25 procent vyšší v porovnání se stejným obdobím obchodního roku 2019,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl. Vyšší zájem o cukr hlásí i nizozemský řetězec Albert, podle kterého se prodej zvedl také o nižší desítky procent.

Pečení jako před Vánoci

„Nejvýraznější nárůst poptávky jsme měli začátkem minulého roku, kdy zákazníci nakupovali cukr do zásoby, přestože pro to nebyl důvod. Vyšší zájem byl i v listopadu a prosinci, který připisujeme rostoucí oblibě domácího pečení i předvánočnímu období,“ potvrdil pro Lidovky.cz Tomáš Myler, mluvčí obchodu Lidl.

Změn si všímá také společnost Agrana, pod kterou patří Moravskoslezské cukrovary. Vyrábí mimo jiné Korunní cukr a patří mezi největší producenty u nás. „Z důvodu pandemie došlo k přesunu určité části objemu cukru ze zpracovatelského segmentu do maloobchodního, protože jsou lidé více doma a s největší pravděpodobností se více věnují domácímu vaření a pečení,“ reagoval pro Lidovky.cz ředitel Jiří Hollein. V loňském roce došlo k nárůstu prodejů také podle řetězce Penny Market. Mluvčí Tomáš Kubík se ale na rozdíl od ostatních domnívá, že zvýšení ovlivnila spíše promoční nabídka než změna zákaznického chování.

Konečně medikament proti obezitě? Pomoci by mohl lék na cukrovku

„Pečení jako kategorie šlo výrazně nahoru. Loni na jaře byly nejvíc populární recepty na bílé pečivo. Především to byly produkty, které si lidi třeba ze strachu nechtěli koupit v obchodě. Počet zhlédnutí u některých videoreceptů byl srovnatelný s vánočním obdobím,“ řekl pro Lidovky.cz foodbloger Martin Kuciel, známý jako pan Cuketka. Zároveň dodal, že se nyní v žebříčku nejoblíbenějších receptů dlouhodobě drží třeba chléb Šumava. Fenomén pečení už podle Cuketky částečně opadl, ale pořád se jedná o oblíbenou domácí činnost.

Pomohla by daň z cukru?

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v roce 2019 spotřeboval průměrně každý člověk asi 35 kilogramů cukru. Meziročně se spotřeba zvýšila o 0,2 kilogramu, tedy asi o 0,4 procenta. Přehnaná konzumace cukru však může u některých lidí způsobovat zdravotní problémy, jako je například obezita.

Mnohé země se s tím snaží bojovat. Třeba nejnověji polská vláda od začátku letošního roku zavedla daň z cukru. Týká se slazených nápojů a alkoholu o objemu do 300 mililitrů. Ceny v případě některých produktů vzrostly o desítky procent, což by mělo lidi od nákupu odradit. Zdražení se tak nevyhnulo ledovým čajům, energetickým nápojům či džusům, významně postihlo například Coca-Colu.

Dětská obezita? Půlka adolescentů si ji ‚odnese‘ do dospělosti, pojišťovny začaly lékařům proplácet osvětu

Polsko však není první, které se k podobnému kroku uchýlilo. V minulých letech ji zavedlo třeba i Portugalsko, Estonsko, Katalánsko, Belgie, Francie nebo Maďarsko. Už třetí rok je taková daň i v Irsku nebo ve Spojeném království. Celkově nějaká forma vyššího zdanění sladkých potravin či nápojů platí ve zhruba čtyřech desítkách zemí včetně některých států USA.

Polská daň patří však v porovnání s ostatními státy mezi ty vůbec největší. Dopady zavedení daně z cukru se však v Polsku projeví až po několika letech.

Debata o zavedení cukerné daně probíhá čas od času i v Česku, momentálně však takový krok není na pořadu dne.