Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi si oblíbili jahody z dovozu bez chuti, domácí pěstování upadá

Jahodová farma Vaklima v Holeševě na Kroměřížsku zahájila 10. června na své plantáži sběr jahod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jahodová farma Vaklima v Holeševě na Kroměřížsku zahájila 10. června na své plantáži sběr jahod. | foto: ČTK

PRAHA Povodně ani následná krupobití úrodu českých jahod nezdecimovaly. Cena oblíbeného ovoce by tak letos vzrůst neměla. Jedním z důvodů je také fakt, že stále více jahod se do Česka dováží. Pěstování jahod v tuzemsku upadá.

Produkce jahod z českých farem se v posledních pěti letech snížila téměř o polovinu. Zatímco v roce 2008 sklidili tuzemští pěstitelé 3550 tun, loni to bylo podle údajů české Ovocnářské unie již jen 1870 tun. Z dovozu pochází takřka 80 procent jahod v českých obchodech.

Zdravé a chutné

České jahody jsou prodávány ve velmi krátkém a rychlém řetězci. Nejčastěji je možné koupit v den sběru na farmách nebo farmářských tržištích, případně využít samosběru. To zajišťuje jejich vysokou kvalitu a čerstvost. 

V Česku jsou pěstovány odrůdy s typickou jahodovou chutí. Ošetření přípravky na ochranu rostlin je minimalizováno s ohledem na předpoklad rychlé spotřeby nebo zpracování.

Jahody z dovozu prodávané v globální obchodní síti musí vydržet několik tisíc kilometrů transportu, dále manipulaci v rámci obchodní sítě a musí tedy vydržet svěží několik dní.  K tomu jsou šlechtěny odrůdy, které jsou pevné a odolné, kdy v řadě případů nemají typickou jahodovou chuť.

Musí být také ošetřeny, aby v rámci celého procesu nebyly napadeny houbovými chorobami.

Rozsáhlé záplavy by na cenu jahod neměly mít významný vliv. „Neočekávám žádné velké cenové výkyvy, předpokládám, že ceny jahod budou na úrovni loňského roku,“ řekl serveru Lidovky.cz Milan Hanič z Jahodárny Vraňany na Mělnicku, která se s letošní velkou vodou musela také vypořádat.

Z dlouhodobého hlediska upadá také soukromé pěstování jahod na zahrádkách. Celkové plochy jahod se u profesionálních pěstitelů pohybují okolo 500 hektarů a zahrádkáři podle kvalifikovaných odhadů pěstují jahody pro vlastní spotřebu na dalších 1300 hektarech záhonů. Jejich produkce dosahuje zhruba 5000 tun ročně.

Jahody z Číny

Ročně lidé v Česku v průměru snědí okolo tří kilogramů jahod na hlavu. Z toho jen pět procent spotřeby je pokryto produkcí českých farmářů, 17 procent samozásobením, z dovozu je 78 procent.

Loni bylo do země dovezeno 10 600 tun čerstvých jahod a 11 600 tun jahod zpracovaných mražením či do marmelád. Dvě třetiny dovážených čerstvých jahod pochází ze Španělska a severní Afriky. Zpracované jahody jsou z velké části původem z Číny.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!