Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi si oblíbili lyžařské školy. Chybí ale vzdělaní instruktoři

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

PRAHA Češi se naučili dávat své děti na horách do lyžařských škol. I přes mírný nárůst cen výukových lekcí většímu zájmu nahrává fakt, že si rodiče tuto službu s ohledem na růst platů mohou stále častěji dovolit. Pomalu ale začínají docházet vzdělaní instruktoři. Nepomáhá ani vcelku zajímavý plat, který se může vyšplhat až na čtyřicet tisíc korun čistého.

„I my jsme pocítili, že na pracovním trhu chybí lidé. Takže i instruktoři a další personál se nám lákají hůř. Nicméně každý rok se nám daří instruktory sehnat, takže i letos jich máme relativně dostatečný počet. Kdyby jich ale bylo víc, vůbec nic se nestane,“ řekl LN Martin Knot, manažer lyžařské školy Skol Max, která funguje na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně.

Raději rezervovat dopředu

Tradičně největší poptávka po službách lyžařských instruktorů je v období Vánoc a Nového roku. Druhý vrchol sezony trvá celý únor a část března, kdy jsou jarní prázdniny v Česku i prázdniny v Německu a Nizozemsku. V těch nejexponovanějších týdnech jsou kapacity menších lyžařských škol téměř zaplněné i několik týdnů dopředu. Je tak lepší si výuku rezervovat a někdy také zaplatit dopředu. Ve větších střediscích, kde je škol více, obvykle stačí rezervace týden před příjezdem.

Ceny za výuku rostou v posledních letech podle lidí z branže zhruba o pět až deset procent ročně. Letos tak rodiče dětí za dvouhodinovou skupinovou lekci v menším lyžařském středisku zaplatí kolem 500 korun, dvě hodiny individuální lekce pak vyjdou na 800 korun. Například ve Špindlerově Mlýně jsou ale ceny vyšší – skupinová lekce vyjde na 700 korun a individuální až na 1890 korun.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?