14. září 2009 23:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi šrotovnému nevěří. Odpůrců je většina a rychle přibývají

Šrotovné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šrotovné | foto: Shutterstock

PRAHA Nechat sešrotovat starý vůz, a získat tak státní příspěvek na nové auto? Čechy to neláká. Přestože minulý týden poslanci přehlasovali veto prezidenta a těsně protlačili zákon, který umožňuje zavést šrotovné, těch, kteří by se z toho radovali, není moc.

Již téměř polovina lidí si myslí, že zavedení šrotovného nedokáže oživit domácí prodej aut a nepomůže automobilovému průmyslu.

Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury GfK Czech, který zjišťoval, jak Češi šrotovné vítají a jestli by ho sami využili.

V průzkumu se totiž téměř polovina lidí vyslovila, že jsou proti šrotovnému. Je to velký obrat v porovnání s červnovým průzkumem agentury Median, kdy ještě 60 procent Čechů chtělo, aby se šrotovné v tuzemsku zavedlo, a jen třetina lidí byla proti.

Nyní se "poměr sil" obrátil apro státní příspěvek na nové auto jsou již jen dvě pětiny lidí. Ještě méně, pouze 20 procent dotázaných, v průzkumu uvedlo, že by je šrotovné zlákalo natolik, aby je skutečně využili a pořídili si nové auto výměnou za staré. Ještě v červnu chtělo šrotovné využít dvakrát tolik lidí.

Průzkum ovšem také ukázal, že pokud si někdo kvůli šrotovnému nové auto přece jen půjde koupit, bude nejspíše volit vůz tuzemské výroby. Více než polovina dotázaných totiž uvedla, že by kupovali auta vyrobená v Česku. Naopak vůz ze zahraničí preferuje zhruba třetina lidí.

Více informací k tématu si přečtěte v úterním vydání deníku 

Najdete na Lidovky.cz