Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi falšovali audity dotací, tvrdí úředníci z EU

Evropské dotace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropské dotace (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští úředníci upravovali výsledky auditů čerpání dotací z Evropské unie na některé projekty, napsal Evropský účetní dvůr. Čeští auditoři podle kontrolorů Unie systematicky upravují výsledky auditů tak, aby se v roční kontrolní zprávě snížil podíl chyb pod nebo na dvouprocentní hranici.

Ministerstvo uvedlo, že informace jsou nepravdivé a že úřad výsledky auditů nezkresluje. Dále upozornilo, že jde o návrh předběžných zjištění, po jehož zaslání následuje tzv. kontradiktorní řízení. "Dosavadní zkušenosti prokazují, že konečné zprávy vydané po tomto řízení se výrazně liší od původních návrhů zpráv," uvedl podle Aktuálně.cz úřad.

Podle ministerstva financí je porovnávání předběžných neprojednaných zjištění Evropského účetního dvora s konečnými projednanými výsledky národních auditů manipulací s důvěrnými informacemi. "Účetní dvůr označuje návrhy zpráv jako důvěrné právě proto, aby se předešlo těmto spekulacím," dodalo ministerstvo.

Trest z Bruselu

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso ve čtvrtek premiérovi Petru Nečasovi oznámil, že Brusel nepošle do Prahy ani euro přislíbených dotací do chvíle, než vláda dokáže evropské úředníky přesvědčit, že dala chaos do pořádku. „Ta rizika jsou velká. Kdyby skutečně v tom nejhorším scénáři byly zastaveny všechny platby, deficit veřejných financí by mohl skokově narůst až k šesti procentům HDP, což by totálním způsobem destruovalo konsolidační strategii vlády,“ přiznal pak Nečas.

Ministr financí Miroslav Kalousek, jehož úřad na čerpání fondů dohlíží, ovšem považuje Nečasovy obavy za přehnané. „Výrok pana premiéra je mi částečně nesrozumitelný. Chápu, že tam nějaká rizika mohou být. Možná že o nich z útrob regionálních stranických struktur ví něco, co já nevím. Já jsem hluboce přesvědčen, že Česká republika čerpání fondů zvládne,“ řekl Kalousek.

PŘEČTĚTE SI:

Evropský účetní dvůr si ke kontrole vybral některé projekty z dotačních programů Doprava a Jihovýchod, přes které čerpají peníze Jihomoravský kraj a Vysočina. Dále kontroloval dotační programy, které mají na starost ministerstva průmyslu, životního prostředí a pro místní rozvoj.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Evropský účetní dvůr hraje v Evropské unii stejnou roli jako v Česku Nejvyšší kontrolní úřad, dodal server.

, ,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!