3. února 2012 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká AVG je na burze v USA. Její akcie klesly

Obchodníci na newyorské burze během primárního úpisu akcií firmy AVG | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci na newyorské burze během primárního úpisu akcií firmy AVG | foto: Reuters

NEW YORK/BRNO Český výrobce antivirových programů AVG Technologies vstoupil na newyorskou burzu. V primární nabídce (IPO) firma spolu se svými akcionáři prodala osm milionů akcií, jejichž cenu stanovila na 16 dolarů za kus, což podnik ohodnotilo na 870,1 milionu dolarů (asi 16,6 miliardy Kč).

Akcie AVG ale během dnešního obchodního debutu v New Yorku klesly o 18 procent na zhruba 13,5 dolaru a tržní hodnotu firmy to snížilo na zhruba 734 milion dolarů (14 miliard Kč). Celkový objem emise dosáhl 128 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč). Firma sama z toho získá polovinu a peníze využije převážně na další rozvoj.

ČTĚTE TAKÉ:

Propad akcií AVG souvisí s nynějším nepříznivým naladěním trhu vůči akciím nových technologických firem, protože řada emisí podobného typu včetně internetových firem jako Zynga nebo Groupon v minulých měsících investory po počátečním vzestupu zklamala.

Šéf AVG J. R. Smith označil slabý debut za "víceméně důsledek situace na trhu", vyjádřil však přesvědčení, že cena AVG půjde později nahoru. "Na technologickém trhu už převládá opravdu optimismus. Včera jsme byli svědky oznámení Facebooku (o plánu primární emise) a získali jsme některé opravdu kvalitní investory," řekl Smith agentuře Reuters.

"Bylo to překvapivé zklamání, vypadá to, jako by někteří investoři měli trochu obavy z dluhu firmy, protože fundamentální aspekty vypadají velmi dobře," řekl Joseph Schuster, zakladatel firmy IPOX Schuster, která se specializuje na investice do firmy vstupující na burzu. AVG měla ke konci září dlouhodobý dluh 225,2 milionu dolarů.

"V posledních letech vykazujeme trvalý růst a teď jsme jen čekali na vhodnou příležitost ke vstupu na trh," řekl předtím Smith v rozhovoru pro finanční televizi CNBC.

Český podnik se sídlem v Nizozemsku

Společnost AVG, která se zpočátku jmenovala Grisoft, na trhu konkuruje firmám, jako jsou Symantec nebo McAfee. AVG uplatňuje obchodní model známý jako "freemium", což znamená, že své antivirové programy nabízí v základní verzi zdarma a platit si nechává až za prémiové a doplňkové služby. Značná část příjmů firmy pochází i z cílené reklamy a ze spolupráce s podniky Google nebo Yahoo.

V materiálech pro americkou burzovní komisi SEC firma uvedla, že prodává čtyři miliony akcií a zbytek na trhu nabízí její akcionáři jako Intel Capital, Grisoft Holdings či společnost soukromého kapitálu TA Associates. Emisní cena celý podnik ohodnotila na 870,1 milionu dolarů.

Podobně jako některé další české podniky má společnost AVG Technologies sídlo v Nizozemsku. Firma za loňské třetí čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 106 procent na 13,8 milionu dolarů při růstu tržeb o 32 procent na 71,2 milionu dolarů.

AVG Technologies vznikla v roce 1991, v současné době má více než 800 zaměstnanců. Kanceláře má v České republice, Velké Británii, Spojených státech, Německu, Francii, na Kypru, v Izraeli, Pekingu a Hongkongu. Podnik má celkem přes 106 milionů zákazníků. V Česku zaměstnává zejména v Brně několik stovek lidí.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!