29. října 2011 7:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká cesta přivedla Škodu Plzeň na pokraj krachu

Areál bývalého gigantu Škoda Plzeň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál bývalého gigantu Škoda Plzeň |

PLZEŇ Škodovy závody v Plzni mají bohatou historii, v posledních dvaceti letech ale taky pořádnou smůlu.

Jako slévárnu a strojírnu je založil v roce 1859 hrabě Valdštejn, vyráběla se zde zařízení pro pivovary, doly, parní stroje, zařízení pro železnice. Roku 1869 továrnu odkoupil Emil Škoda a ke konci století ji přeorientoval na zbrojní produkci.

Lidovky.cz přinášejí šestidílný seriál o největších továrnách v Česku, které neunesly volný trh

Škoda Plzeň například vyráběla kanony ráže 305 mm pro rakousko-uherské bitevní lodě. V roce 1918 ve Škodových závodech pracovalo 35 tisíc lidí. Za socialismu se stal hlavním odběratelem znárodněné továrny Sovětský svaz.

V roce 1992 vláda rozhodla, že Škodu Plzeň bude privatizovat „českou cestou“ a minoritním vlastníkem Škody a jejím šéfem se stal Lubomír Soudek. Pod jeho vedením Škoda koupila automobilky Tatra a LIAZ, začala stavět závod na výrobu nápojových plechovek. Podnikání skončilo ztrátou 13 miliard korun.

ČTĚTE VÍCE:

V roce 2003 stát prodal Škodu firmě Appian Group, která jednotlivé závody Škody postupně prodala. Škoda JS a Škoda Kovárny a Hutě, dnes Pilsen Steel, patří ruské firmě OMZ, Škoda Power jihokorejské společnosti Doosan Group.

Logo bývalého gigantu Škoda PlzeňŠkoda Transportation patří firmám Maranex Finance Ltd. a Conitor Terra Ltd. Areál Škody Plzeň prošel regenerací za 1,78 miliardy korun. Projekt zahrnoval mimo jiné zkrácení železničních vleček z 52 na 32 kilometrů a výstavbu čtrnácti nových hal. Dnes v areálu působí 48 firem.

ab, Lidové noviny

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.