12. května 2010 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká ekonomika rostla 4x méně než slovenská. V čem je problém?

Česká ekonomika rostla 4x méně než Slovenská. Co děláme špatně? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká ekonomika rostla 4x méně než Slovenská. Co děláme špatně? | foto: Shutterstock

PRAHA Výkon české ekonomiky v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,2 procenta. Analytici přitom odhadovali, že povyskočí o 1,5 procenta. Česko tak daleko zaostalo za svým východním sousedem, slovenský hrubý domácí produkt meziročně vzrostl o 4,6 procenta.

Čísla jsou podivná, ale...

Neupraveným údajům od statistického úřadu ekonomové moc nevěří. Pokud by ale byly pravdivé, ministru financí by přidělaly několik dalších vrásek. "Pokud ekonomika nepřidá a pokud budeme chtít dodržet naplánovaný deficit, budeme donuceni k nepopulárním úsporným balíčkům ještě letos. Kdo je ale udělá, když jejich realizace by měla racionálně přijít nejpozději v létě, protože později bychom už mnoho ušetřit nestačili vzhledem k určitým prodlevám při realizaci?," popisuje situaci Vladimír Pikora.

Vývoj HDP zaostal také za prognózou ČNB, která počítala s meziročním růstem o 1,8 procenta. "Zklamáním je vývoj české ekonomiky v porovnání s ostatními středoevropskými zeměmi. Na Slovensku se HDP v 1. čtvrtletí zvýšil o 0,8 procenta, v Maďarsku dokonce o 0,9 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem," komentoval situaci analytik Patria Finance Marek David. Česká ekonomika v porovnání s prvním čtvrtletím přitom povyrostla jen o 0,2 procenta.

Kromě Slovenska tak pozitivně překvapila i Maďarsko, které ještě v prosinci padalo o více než čtyři procenta. V prvním čtvrtletí ale meziročně dokázalo vzrůst o 0,1 procenta, zatímco analytici čekali více než dvouprocentní propad.

Tíživá situace na trhu práce bude trvat ještě dlouho

"Dnešní informace bohužel neobsahují žádné detaily, které by pomohly objasnit silná a slabá místa česká ekonomiky. S využitím ostatních ekonomických údajů se lze domnívat, že růst ekonomiky nyní podporuje zahraniční obchod a tvorba zásob, což je pro tuto fázi hospodářského cyklu typické. Naopak spotřeba domácností zůstává příliš slabá a HDP nadále brzdí," dodal Marek.

Vývoj HDP v prvním letošním čtvrtletí oproti poslednímu kvartálu 2009

Litva -4,1 %
Estonsko -2,3 %
Řecko -0,8 %
Rumunsko -0,3 %
Kypr -0,2 %
Rakousko 0,0 %
Belgie 0,1 %
Španělsko 0,1 %
Francie 0,1 %
Eurozóna 0,2 %
EU 0,2 %

ČR 0,2 %
Německo 0,2 %
Nizozemsko 0,2 %
Velká Británie 0,2 %
Lotyšsko 0,3 %
Itálie 0,5 %
Slovensko 0,8 %
Maďarsko 0,9 %
Portugalsko 1,0 %

Největším problémem tak pro Česko nejspíše zůstává vysoká nezaměstnanost. "V minulosti se ukazovalo, že ekonomika musí růst minimálně o 4 % na meziroční bázi, aby v meziročním porovnání poklesla i míra nezaměstnanosti," připouští nepříznivou situaci analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Na celkovém vývoji ekonomiky se ale negativně podepsal i vývoj stavebnictví.

Může to být jen špatnými údaji

Statistický úřad dnes zároveň upozornil, že předběžný odhad růstu českého HDP byl sestaven na základě dílčích informací a údaje zejména z ministerstva financí byly tentokrát k dispozici ve velmi omezeném rozsahu.

Ekonomy ovšem tato opatrná taktika úřadů rozčiluje. "Očekáváme, že statistici budou své údaje ještě výrazně revidovat směrem nahoru, a to možná i několikrát. To, že nám na papíře létá HDP nahoru a dolů jak jojo, není legrace. Hrubý domácí produkt je totiž zaklínadlem, vůči němuž se vztahuje leccos od schodku státního rozpočtu po velikost veřejného dluhu. Otevírá se tedy otázka, zda by nebylo lepší tyto rychlé nástřely nezveřejňovat," komentoval dnešní čísla Pikora.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.