Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká firma Generi Biotech chce na Tchaj-wan dodávat testy na koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha/Tchaj-pej Česká společnost Generi Biotech vyrábějící testovací sady na koronavirus nalezla na Tchaj-wanu distributora. O konkrétní spolupráci s ním ještě bude jednat, řekl ředitel firmy Generi Biotech Radovan Haluza. Tchaj-wanským partnerům nabízel i set, který dokáže zároveň otestovat odebraný vzorek na koronavirus a chřipku typu A i B.

Na trh ho chce společnost uvést ještě během září. Spolupracuje při tom mimo jiné s Univerzitou Karlovou. Haluza byl součástí podnikatelské delegace, která předsedu Senátu Miloše Vystrčila doprovodila při jeho návštěvě Tchaj-wanu.

Generi Biotech vyrábí testovací soupravy, které se používají v lidské laboratorní medicíně. Založené jsou na tzv. metodě real time PCR a používají se na zjišťování geneticky podmíněných onemocnění. Využít jich je možné i na testování na koronavirus, který způsobuje onemocnění covid-19.

Haluza řekl, že první test jeho společnost vyvinula už na jaře na začátku pandemie koronaviru. „Na situaci jsme byli nevědomky připraveni,“ poznamenal. Už na počátku šíření nemoci v Česku byla firma schopna sestavit 80 000 testovacích souprav. Podle Haluzy šlo o „poloprodukt“, který ještě neměl patřičnou certifikaci. V době chybějících testů ale pomohl v boji proti nemoci.

Nyní má Generi Biotech vyvinuto šest testů a dokončuje sedmý. Měl by pomoci při očekávaném souběžném šíření chřipky a koronaviru. Na základě jednoho testování bude možné zjistit, zda je člověk nakažen chřipkou či koronavirem. Ve spolupráci s dalšími partnery včetně Univerzity Karlovy firma založila dceřinou společnost GeneSpector. Bude mít za cíl zákazníkům dodávat „komplexní řešení“, tedy vše potřebné nejen pro odběry, ale i pro izolaci RNA viru a pro vyhodnocení výsledků. Podrobnosti o nových testech by měly být zveřejněny příští týden na tiskové konferenci.

Na Tchaj-wanu hledal distributora svých výrobků včetně koronavirových testů. Jednání podle něj byla úspěšná a tchajwanského partnera našel. Českou firmu by chtěl zastupovat na Tchaj-wanu i v Japonsku. Podrobnosti spolupráce ještě bude domlouvat.

Podle Haluzy je Generi Biotech „relativně malá“ česká firma. Řádově dosud vyrobila testy na koronavirus ve statisících. Nyní pracuje na zvýšení své výrobní kapacity. Testy prodala nejen v ČR a Evropě, ale i na Blízký východ či do Jižní Ameriky.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...