12. listopadu 2009 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká firma umí pěstovat chrupavku na míru, z vypláchnutých vaků

Elastická chrupavka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elastická chrupavka | foto: Reprofoto

DOLNÍ DOBROUČ Farmaceutická společnost CPN z Dolní Dobrouče vyvinula neobvyklý způsob pěstování chrupavky. Pěstuje ji z buněk získaných vypláchnutím vaků po transplantaci kostní dřeně.

Informoval o tom Jiří Sochor z agentury CzechInvest.

"Tkáně pěstujeme na námi připravených matricích z kyseliny hyaluronové a máme s nimi vynikající výsledky. Buňkám, které do nich implantujeme, se v našich matricích daří a dokonce aktivně přetvářejí materiál na chrupavčitou tkáň," řekla Jana Dvořáková ze společnosti CPN.

Chrupavka na míru
Podle ředitele firmy Vladimíra Velebného medicína směřuje k léčbě, která bude "přesně na míru" konkrétního pacienta. Společnost využívá unikátní vlastnosti kyseliny hyaluronové, která se už běžně používá jako účinná složka kosmetických krémů. Vyhlazuje vrásky, zpomaluje stárnutí. Zároveň má celou řadu dalších dobrých vlastností a předpokladů pro využití v medicíně.

"Umíme z ní připravit porézní matrice, které lze stejně dobře jako živými buňkami napustit třeba léčivými látkami, a dopravit je tak přímo na místo, kde mají působit," uvedl Velebný.

Z hyaluronu vyrábí firma pro medicínu také nanovlákna. Firmy již dokážou poměrně běžně získat náhodně zpřeházená nanovlákna. Získávají je pomocí elektrického náboje, který z nabitého roztoku vytáhne tenké vlákno. Firmě se podařilo postup zdokonalit natolik, že dokáže nanovlákna uspořádat do jednoho směru a takzvaně se nespékají do sebe.

"Tyto materiály před sebou mají obrovskou budoucnost. První prakticky použitelné materiály z hyaluronu jsou hotové. Teď je třeba zjistit, ve spojení s jakými látkami budou nejúčinnější," řekl Ladislav Burgert z Oddělení syntetických polymerů, vláken a textilní chemie Univerzity Pardubice.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)